Tygryski

Urodzinki czerwiec, lipiec, sierpień

Urodzinki maj

Urodzinki kwiecień

Urodzinki marzec

Urodzinki luty

Urodzinki styczeń

Urodzinki grudzień

Urodzinki październik

Dnia 30 października  obchodziliśmy urodziny dzieci urodzonych w miesiącu październiku. Urodziny są szczególne, gdyż uczestniczą w nich wszystkie koleżanki i koledzy z grupy. Ten dzień jest wyjątkowy dla jubilatów, którzy otrzymują od rówieśników mnóstwo serdecznych życzeń i najpiękniejsze STO LAT. Po życzeniach był czas na słodki poczęstunek, a później tańce i zabawy.

Urodzinki wrzesień

Urodziny dzień radosny,
Pełen kwiatów zapach wiosny.
Dziś chcemy złożyć Ci życzenia:
Szczęścia, zdrowia, powodzenia.
Niech Ci słońce jasno świeci, i w radości dzień przeleci.
Niech odejdą smutki troski, By nastąpił dzień radości!

Podchody
Podchody
czerwiec 2021

Tygryski bawiły się w „poszukiwaczy” ukrytych listów z zadaniami. Miejscem ich aktywnych poszukiwań  był teren przedszkola. Przedszkolaki wspaniale poradziły sobie z poszczególnymi poleceniami. Starały się wykonać je szybko i dokładnie. Zdobycie wszystkich kopert z literami i odczytanie hasła pozwoliło na odnalezienie niespodzianki.

Mali poszukiwacze wrócili do swoich sal przedszkolnych w doskonałych humorach i z obietnicą udziału w kolejnych podchodach, z jeszcze większą liczbą zadań do wykonania. Zabawa w podchody rozwija spryt, spostrzegawczość, pomysłowość oraz umiejętność logicznego myślenia. Przede wszystkim jednak daję okazję do wspólnej zabawy na łonie natury.

Zabawy na świeżym powietrzu
Zabawy na świeżym powietrzu
czerwiec 2021

Czerwcowa pogoda sprzyja naszej aktywności na świeżym powietrzu. Nasze przedszkolaki bardzo lubią korzystać ze wszystkich atrakcji w naszym ogrodzie przedszkolnym, a wspólnie spędzony czas to doskonały sposób na rozwój dziecięcej wyobraźni, udoskonalenie zdolności manualnych i lepsze poznanie otaczającego świata.

DZIEŃ RODZINY
DZIEŃ RODZINY
czerwiec 2021

"... My rodzinę dobrą mamy,
zawsze razem się trzymamy!
I choć czasem czas nas goni,
My jak palce jednej dłoni!

Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!"

BAL NA ŁĄCE
BAL NA ŁĄCE
maj 2021

W minionym tygodniu w naszym przedszkolu odbył się bal na łące. Na bal przybył przedszkolaki, które tego dnia przemieniły się w mieszkańców łąki i cudownie bawiły się przy dźwiękach ulubionych przebojów. Było pięknie, wiosennie i kolorowo.

Na majowej łące
Na majowej łące
maj 2021

W ubiegłym tygodniu Tygryski realizowały temat „Łąka”. Zdobywając  wiedzę  dzieci  rozwiązywały zagadki, prowadziły obserwacje przyrodnicze oraz wykonywały prace plastyczne. Jednym z zadań Tygrysków było stworzenie obrazu łąki  w małych zespołach, zadnie to  świetnie sprawdziło umiejętności współpracy naszych Przedszkolaków. Poza tym dzieci wzięły udział w warsztach on-line z Panem Pianką, a efekty naszej pracy można podziwiać na zamieszczonych fotografiach.

WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI
WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI
maj 2021

Grupa Tygryski dowiedziała się  jak zdrowo się odżywiać . Przedszkolaki wiedzą , że soki to nie tylko wartościowe źródło witamin i cennych składników, ale  są również pyszne. Przekonaliśmy się o tym , podczas robienia i picia soków przez dzieci w naszym przedszkolu. Dzieci pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia owoców , później już pozostało wrzucenie ich do wyciskarki i sok gotowy. Degustacja zachęciła dzieci do wypicia soku. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez cukru i konserwantów. Dzień był udany, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy.

WIOSNA W OGRODZIE
WIOSNA W OGRODZIE
maj 2021

W naszym przedszkolu na dobre zagościła wiosna, dlatego przedszkolaki zajęły się urządzaniem ogródka. Wiosna to doskonała pora roku aby rozbudzić zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Stwarza bowiem sprzyjające warunki do prowadzenia obserwacji i poznania cyklu rozwojowego roślin oraz warunków potrzebnych do ich wzrostu. Dzieci sadziły oraz siały różnorodne nasiona: owies, rzeżuchę,  cebulkę, fasolę.  Teraz codziennie dbamy o nasze roślinki oraz prowadzimy liczne obserwację. Już nie możemy doczekać się aż całkowicie zakwitną.

Dzień Ziemi
Dzień Ziemi
kwiecień 2021

Światowy Dzień Ziemi dzieci świętowały radośnie. W czasie zajęć dydaktycznych przedszkolaki uczyły się jak należy postępować, aby dbać o naszą planetę, na czym polega segregacja odpadów oraz zapoznały się z bardzo trudnym pojęciem recykling. Na zakończenie wszystkie przedszkolaki wzięły udział w zabawach i quizach ekologicznych. Miały one na celu usystematyzowanie wiedzy dzieci na temat ekologii, a w szczególności jak same mogą zadbać o naszą planetę. Dzieci obiecały, że będą dbać o Matkę Ziemię, będą jej strażnikami by żyło się na niej zdrowo i przyjemnie. Podsumowaniem zajęć było obejrzenie przez dzieci przedstawienia z okazji Dnia Ziemi przygotowanego przez nauczycielki.

Wielkanoc
Wielkanoc
marzec 2021

26 marca w naszym przedszkolu  dzieci zasiadły do  wielkanocnego stołu. Podczas wspólnego śniadania przedszkolaki miały okazję skosztować m. in. jajek, wędlin czy pysznej sałatki. Po uroczystym śniadanku dzieci odnalazły list od wielkanocnego zajączka.  Oprócz listu na przedszkolaki  czekały również specjalne zadania m.in. puzzle, układanie przedmiotów wg wielkości.  Po wykonaniu wszystkich zadań Tygryski wyruszyły na poszukiwanie prezentów-niespodzianek. Upominki od zajączka odnalazły na placu zabaw. Był to miły i radosny dzień. 

Warsztaty z Panem Pianką
Warsztaty z Panem Pianką
kwiecień 2021

Tygryski uczestniczyły w kolejnych warsztatach online z Panem Pianką. Tym razem dzieci zgodnie z instrukcją  przygotowały wielkanocnego zajączka w otoczeniu pisanek i zielonej trawki. Powstały piękne prace. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z Panem Pianką.

Tygryski Witaj Wiosno
Tygryski Witaj Wiosno
kwiecień 2021

W dniu obchodów pierwszego dnia wiosny Tygryski przyszły do przedszkola ubrane w kolorze żółtym. W tym dniu dzieci podczas wspólnych zajęć zaprojektowały  portret Pani Wiosny i wspólnie rozwiązywały zagadki oraz wykonywały różnego rodzaju zadania. Podczas spaceru dzieci prowadziły obserwacje przyrodnicze oraz śpiewały piosenki, a wszystko po to, by powitać wspaniałą wiosnę.

Tygryski Wiosenna hodowla
Tygryski Wiosenna hodowla
kwiecień 2021

Nadeszła wiosna, a wraz z nią  w sali Tygrysków pojawił się  kącik przyrodniczy. Przedszkolaki osobiście go przygotowały.   Dzieci siały i sadziły wybrane rośliny. Dzięki temu przypomniały sobie, o co należy zadbać prowadząc proste hodowle roślin. Już niebawem będziemy mogli podziwiać efekty naszej wspólnej pracy.

DZIEŃ MATEMATYKI U TYGRYSKÓW
DZIEŃ MATEMATYKI U TYGRYSKÓW
marzec 2021

Matematyka towarzyszy nam każdego dnia,  jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada na dzień 12 marca. Z tej okazji w tym dniu w naszym przedszkolu przeliczania, klasyfikowania, dodawania, odejmowania, rozwiązywania wszelkiego rodzaju działań nie było końca. Jak się okazało, matematykę uwielbiają wszystkie dzieci i bardzo dobrze sobie radzą z różnego rodzaju zadaniami z tej dziedziny:). 

DZIEŃ KOBIET
DZIEŃ KOBIET
marzec 2021

Dziś w przedszkolu święto, Dzień Kobiet radosny
obfituje w kwiaty i nadejście wiosny ...
Cieszą się dziewczynki, że w dniu tego święta
Także się i o nich w przedszkolu pamięta.
Bo mimo, że mamy tylko kilka lat,
wiemy, że Dzień Kobiet obchodzi dziś świat...

(A. Wiśniewicz)

Kosmiczna przygoda
Kosmiczna przygoda
marzec 2021

W minionym tygodniu poznawaliśmy KOSMOS i jego tajemnice. Był to temat, który bardzo zainteresował nasze Przedszkolaki. Tygryski poznały m.in. nazwy planet krążących wokół Słońca, dowiedziały się o różnicach pomiędzy nimi.  Dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne oraz  próbowały skonstruować z klocków łaziki i rakiety kosmiczne.

DORADZTWO ZAWODOWE – POZNAJEMY ZAWÓD SPRZEDAWCY
DORADZTWO ZAWODOWE – POZNAJEMY ZAWÓD SPRZEDAWCY
luty 2021

W związku z omawianym tematem kompleksowym zajęć dydaktycznych - "Poznajemy różne zawody" dzieci z grupy „TYGRYSKI” poznały zawód sprzedawcy. Dzieci poznały pracę sprzedawcy oraz nazwy sklepów, w których można zaopatrzyć się w różne rodzaje artykułów. Dowiedziały się, że jest on ważny, potrzebny i ciężki. Należy darzyć osoby pracujące w sklepie szacunkiem.

W zorganizowanym w sali „Sklepie” bawiły się w ekspedientów i kupujących – klientów. Pamiętały o stosowaniu zwrotów grzecznościowych: „Dzień dobry – Do widzenia”, „Proszę – Dziękuję”, „Miłego dnia”. Pilnowały żeby „towar” w naszym sklepie był poukładany według asortymentu. Dzieci same stworzyły banknoty, których użyły do wspólnej zabawy! Uczyły się też liczyć pieniądze, by móc płacić i wydawać resztę. Wzbogaciły swoje słownictwo w tym zakresie.

BAŃKI MYDLANE
BAŃKI MYDLANE
luty 2021

Grupa „Tygryski ” poznała proces powstawania baniek mydlanych. To idealna zabawa oraz nauka dla dzieci, którą możemy wykorzystać w pomieszczeniu oraz na dworze. Na naszym przedszkolnym podwórku „TYGRYSKI” bawiły się robiąc bańki mydlane. Na sam widok kolorowych, fruwających i mieniących się baniek mydlanych buzie naszych przedszkolaków rozpromienił uśmiech od ucha do ucha. Zabawa „złap bańkę” wcale nie jest taka prosta jak się może wydawać. Było mnóstwo radości.

W ŚWIECIE BAJEK I TEATRU
W ŚWIECIE BAJEK I TEATRU
luty 2021

Zabawy teatralne, obok książek, zabawek czy prac artystycznych, odgrywają dla dzieci bardzo istotną rolę. Wspierają rozwój intelektualny, pomagają w kształtowaniu charakteru i osobowości. W  ubiegłym tygodniu Tygryski zgłębiały tajniki bajek i teatru. Podczas zajęć plastycznych dzieci własnoręcznie wykonały kukiełki z rolek oraz odgrywały różnorodne rolek. Był to dla nas czas wspaniałej zabawy.

ZIMA U TYGRYSKÓW
ZIMA U TYGRYSKÓW
luty 2021

Zima w tym roku nie  skąpi nam śniegu i dlatego okazji do zabaw na białym puchu jest wiele. Przedszkolaki wykorzystują każdą okazję do skorzystania z zimowych atrakcji, bo jakże tu siedzieć w sali, gdy ubielony ogród przedszkolny jest wymarzonym miejscem  zawodów  w rzucaniu śnieżkami do celu, w poruszaniu się po śladach itp. Zimowe zabawy na świeżym powietrzu są świetną rozrywką i sprawiają nam mnóstwo radości.

NIECH ŻYJE BAL
NIECH ŻYJE BAL
luty 2021

Niech żyje bal...
... w karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!

W karnawale, w karnawale
Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce
Tańczyć, śpiewać, bawić się.

Z. Dmitroca

BAL KARNAWAŁOWY - KIM JESTEŚMY?
BAL KARNAWAŁOWY - KIM JESTEŚMY?
luty 2021

Bal karnawałowy to dla przedszkolaków dzień niezwykły i miły. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. Każdy „Tygrysek” stał się kimś zupełnie innym i bardzo chętnie pozował do zdjęć podczas naszej wspólnej zabawy

PROJEKT EDUKACYJNY „WODA”
PROJEKT EDUKACYJNY „WODA”
styczeń 2021

W styczniu Tygryski  realizowały projekt edukacyjny WODA. Celem projektu był m. in. wzrost świadomości na temat roli wody i jej zasobów oraz kształcenie prawidłowych nawyków oszczędzania wody. W pracy metodą projektów najbardziej wartościowe dla dzieci jest uczenie się poprzez działanie i bezpośrednie doświadczanie. Dzieci w tym okresie podejmowały bardzo dużo  inicjatyw i samodzielnych działań, dużym zainteresowaniem cieszyły się różnorodne eksperymenty. Nie zabrakło również książek i filmów edukacyjnych, prac plastycznych oraz zabaw dydaktycznych. 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
styczeń 2021
WIGILIA U TYGRYSKÓW
WIGILIA U TYGRYSKÓW
grudzień 2020

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku. W naszym przedszkolu  przeżywamy go bardzo uroczyście. 22.12.2018r.  od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera. W tym dniu dzieci odwiedził Gwiazdor, który przyniósł prezenty dla wszystkich przedszkolaków. Tygryski również przygotowały małą niespodziankę dla długo wyczekiwanego gościa w postaci własnoręcznie przygotowanej kartki z życzeniami. Przed rozpoczęciem uroczystej wigilii dzieci podzieliły się opłatkiem i złożyły wzajemnie życzenia. Następnie czekały na nich pyszne potrawy – barszcz, ryba, kapusta z grzybami, a na deser pierniki, mandarynki i cukierki. Tego dnia śpiewaliśmy wspólnie kolędy i słuchaliśmy świątecznych opowieści. Ten dzień pozostanie zapewne w pamięci dzieci na długo.

ŚWIĄTECZNY CZAS
ŚWIĄTECZNY CZAS
grudzień 2020

Na początku grudnia w naszej sali pojawił się kalendarz adwentowy, wraz z nim  upominki i zadania do wykonania na każdy dzień. Tygryski musiały między innymi zbudować choinki z klocków, wykonać świąteczne kartki i dekoracje do naszej sali. Przedszkolaki poradziły sobie wspaniale z wszystkimi zadaniami i z niecierpliwością oczekiwały na Święta Bożego Narodzenia.

KODOWANIE NA DYWANIE
KODOWANIE NA DYWANIE
grudzień 2020

W minionym tygodniu Tygryski spędzały czas pracując znaną im już wcześniej metodą kodowanie. Dzieci podczas wspólnych zabaw układały kubeczki wg wzoru, rozwiązywały zagadki, odwzorowywały na macie ułożony wzór. Ogrom radości przedszkolakom sprawiła zabawa z kolorowymi  kubeczkami i tworzenie własnych konstrukcji. Poza tym dzieci uczyły się programować poprzez zabawy z robotem „Codey Rocky”  oraz tablicą interaktywną. Na zakończenie Tygryski wykonały pracę plastyczną „Robot”. Był to bardzo interesujący i emocjonujący tydzień.

WARSZTATY ONLINE Z PANEM PIANKĄ
WARSZTATY ONLINE Z PANEM PIANKĄ
grudzień 2020

Grupa Tygryski ponownie uczestniczyła w warsztatach online z Panem Pianką. Pan Pianka za pomocą swoich magicznych piankowych klocków przeniósł nas w magiczny świat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Klocki mieniły się wszystkimi barwami tęczy, kleiły na wodę i modelowały na różne sposoby a przede wszystkim były dla nas bezpieczne. Przedszkolaki przy użyciu klocków piankowych wykonały świąteczną choinkę z prezentami. Warsztaty z klockami piankowymi były bardzo dobrą okazją, aby wzbudzić kreatywny rozwój dziecka, rozwijać wyobraźnię i zdolności motoryczne oraz uczyć jak pracować w grupie. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że była to dla nich świetna zabawa i ucząca lekcja.

MIKOŁAJKI
MIKOŁAJKI
grudzień 2020

7 grudnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Mikołajki. W tym dniu dzieci z niecierpliwością wyczekiwały odwiedzin upragnionego gościa. Święty Mikołaj swoją wizytę poprzedził listem z zadaniami dla Przedszkolaków. Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci usłyszały znajomy dźwięk dzwonka. Po chwili Mikołaj pojawił się za oknami naszego przedszkola. Prezenty, które zostawił za drzwiami naszej Sali sprawiły dzieciom ogromną radość. Dziękujemy!!! 

UBIERAMY DZIŚ CHOINKĘ
UBIERAMY DZIŚ CHOINKĘ
grudzień 2020

Ubierzemy dziś choinkę
w kolorowe bombki,
zawiesimy srebrny łańcuch
i czerwone wstążki
Bo najpiękniejsza będzie dziś choinka
w sali przedszkolaków
I najpiękniejsze będą prezenty
dla młodszych i starszaków...

ANDRZEJKI
ANDRZEJKI
grudzień 2020

W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
listopad 2020

25 listopada w naszym przedszkolu, jak co roku obchodziliśmy „Dzień Pluszowego Misia”. Dzieci podczas wspólnych zabaw i zajęć poznały historię pluszowego misia, dowiedziały się, w jakich bajkach występują misie, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii przedszkolaki mogły wysłuchać bajki czytanej przez rodziców Adasia. W tym dniu  dzieci uczestniczyły  w warsztatach z Panem Pianką, które ze względu na obostrzenia epidemiologiczne odbyły się online. Efektem wspólnej pracy był piękny Miś wykonany z kolorowych pianek.

POZNAJEMY POLSKĘ
POZNAJEMY POLSKĘ
listopad 2020

W minionym tygodniu Tygryski rozmawiały o Polsce. Dzięki wspólnym zabawą i wykonanym zadaniom dzieci utrwaliły symbole narodowe, poznały legendy, tradycje i zwyczaje oraz zabytki naszego kraju. Podczas zajęć plastycznych wykonały pracę pt. "Syrenka warszawska"

RUCH TO ZDROWIE
RUCH TO ZDROWIE
listopad 2020

Ruch sprawia, że jesteśmy silniejsi oraz bardziej wytrzymali na zmęczenie. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało – poprawia ona także samopoczucie i zapewnia dobry nastrój. Przedszkolaki doskonale to wiedzą i z wielką ochotą biorą udział w naszej przedszkolnej gimnastyce.

ZABAWA Z CHUSTĄ
ZABAWA Z CHUSTĄ
listopad 2020

Chusta animacyjna wzbudza zainteresowanie i ciekawość wśród  dzieci. Jest dla dzieci dużą atrakcją. Głównym celem zabawy była integracja grupy, czerpanie radości z zabawy, rozwijanie pomysłowości. Po bliższym zapoznaniu się z chustą postanowiliśmy przejść do zabaw z określonymi zasadami, „Gra w bilard na chuście”. Utrwalaliśmy również nazwy kolorów poprzez zabawę „Stań przy kolorze”.

JESIEŃ U TYGRYSKÓW
JESIEŃ U TYGRYSKÓW
październik 2020

W naszej grupie na dobre zagościła piękna i kolorowa jesień. W sali pojawił się kącik przyrodniczy z darami jesieni. Podczas zajęć rozmawiamy na temat zmian zachodzących w przyrodzie, wykonujemy  prace plastyczne z wykorzystaniem kolorowych liści. Podczas pobytu w ogródku przedszkolnym prowadzimy obserwacje przyrodnicze, a przede wszystkim dobrze się bawimy.

POZNAJEMY ZAWODY I INSTYTUCJE
POZNAJEMY ZAWODY I INSTYTUCJE
październik 2020

W minionym tygodniu Tygryski rozmawiały na temat pracy listonosza i instytucji – poczty. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Przedszkolaki poznały logo poczty, drogę listu, paczki i innych przesyłek.

WSPÓLNE ZABAWY
WSPÓLNE ZABAWY
październik 2020

Dzieciństwo to magiczny czas, który powinien upływać pod znakiem niekończących się, beztroskich zabaw. Harce, swawole na świeżym powietrzu to najlepsza forma aktywności ruchowej dla dzieci. Tygryski również korzystają z pobytu na świeżym powietrzu i doskonale się bawią wykorzystując przy tym własnoręcznie wykonane samoloty z papieru .

DZIEŃ CHŁOPAKA
DZIEŃ CHŁOPAKA
wrzesień 2020

30 września w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki - własnoręcznie wykonane laurki i złożyły życzenia. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci oraz wspólnych zabaw przy muzyce.

KODEKS PRZEDSZKOLAKA
KODEKS PRZEDSZKOLAKA
wrzesień 2020

Na początku września ustaliśmy przedszkolne zasady. Będą one obowiązywały każdego Przedszkolaka przez cały rok naszej wspólnej przygody w przedszkolu. Na dowód zawartego kontraktu Tygryski złożyły podpisy pod wspólnie przygotowanym Kodeksem. Wykonany wspólnie plakat został umieszczony w widocznym miejscu w naszej przedszkolnej sali, by przypominał, iż ustalonych zasad nie należy łamać.