Aktualności z życia przedszkola 2021/2022

Gala Piosenki Przedszkolnej
Gala Piosenki Przedszkolnej
czerwiec 2022

19 czerwca w Gostyniu odbyła się ,,Gala Piosenki Przedszkolnej " organizowana przez Gostyński Ośrodek Kultury ,,Hutnik". Nasze przedszkole reprezentowali:
- Julia Zawodna z grupy "Mądre Sowy"  zaśpiewała piosenkę "Mam tę moc"
- Anna Kordus z grupy "Tygryski" zaśpiewała piosenkę "Meluzyna"
- Mikołaj Sierżant z grupy "Tygryski" zaśpiewał piosenkę "Jak rozmawiać trzeba z psem".
Dzieci zaprezentowały się znakomicie! Na koniec starania wszystkich uczestników zostały docenione i nagrodzone upominkami oraz dyplomami. Gratulujemy! 
 

Dzień Dziecka
Dzień Dziecka
czerwiec 2022

To był dzień uśmiechu i radości. Z okazji Dnia Dziecka na nasze przedszkolaki czekało mnóstwo atrakcji. Były tańce i zabawy ruchowe, bańki mydlane i kolorowe balony, dmuchańce a także lody. Wrażeń nie było końca. 

Dzień Mamy i Taty
Dzień Mamy i Taty
maj 2022

Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Z tej właśnie okazji w maju odbyły się w naszym przedszkolu przedstawienia. Sala przedszkolna zamieniła się w scenę, na której dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Były wiersze, piosenki, tańce oraz życzenia dla kochanych rodziców. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków, całusom i uściskom nie było końca. Atmosfera tych uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.

Zbiórka upominków dla dzieci przebywających w Gostyńskim Szpitalu
Zbiórka upominków dla dzieci przebywających w Gostyńskim Szpitalu
maj 2022

Przedszkolaki wraz z rodzicami oraz grono pedagogiczne zorganizowali  w  maju zbiórkę upominków dla chorych dzieci z Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz Oddziału Dziecięcego Szpitala Gostyńskiego . Dzieci chętnie przekazywały dary (gry planszowe, puzzle, kolorowanki, kredki, książeczki) dla ich kolegów i koleżanek leczących się w szpitalu, aby umilić im pobyt i poprawić humory. Akcja była także okazją do działań wychowawczych, uwrażliwienie na cierpienie innych i konieczność pomocy.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaangażowanie  w zbiórkę i za cudne upominki dla dzieciaczków !!!

Wielkanoc
Wielkanoc
kwiecień 2022

Każdego roku, tuż przed świętami wielkanocnymi nasze przedszkolaki wraz z ciociami zasiadają razem do stołu, by zjeść tradycyjne Śniadanie Wielkanocne. Później odwiedza dzieci  zajączek. Przychodzi, a raczej kica z prezentami dla dzieci. Ale nie zostawia ich ot tak, po prostu... Przygotowuje dla dzieci mnóstwo poleceń i zadań, których rozwiązanie prowadzi przedszkolaki do ukrytej niespodzianki. A radości przy tym i uśmiechu cała masa. I niech ten uśmiech zawsze gości na twarzach naszych przedszkolaków bo, "kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"...

Akademia Piłkarska Reissa
Akademia Piłkarska Reissa
kwiecień 2022

W naszej placówce odbyły się zajęcia pokazowe organizowane przez Klub Sportowy Akademia Piłkarska Reissa. Dzieci uczestniczyły w zajęciach ogólnorozwojowych w ramach promocji i zainteresowania piłką nożną. Przedszkolaki doświadczyły, że sport sprawia dużo radości i dowiedziały się, jaki jest on ważny dla naszego zdrowia.

Dzień Wiosny
Dzień Wiosny
marzec 2022

Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. 21 marca dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie "pożegnania zimy- powitania wiosny". Wszyscy ubrani w kolorowe stroje, z gaikami w dłoniach wyszliśmy na dwór. Maszerowaliśmy po dziedzińcu przedszkola z Panią Wiosną na czele, śpiewając piosenkę "Maszeruje Wiosna". Następnie zebraliśmy się w wielkim kole, aby każda grupa zaprezentowała nowej porze roku piosenkę. Na koniec do specjalnie przygotowanego wózka, włożyliśmy marzannę i wywieźliśmy ją daleko hen, skandując hasło "Precz zimo zła". Mamy nadzieję, że pożegnaliśmy ją skutecznie i od teraz będzie nam towarzyszyć mnóstwo słońca każdego dnia.

Bal karnawałowy
Bal karnawałowy
luty 2022

Karnawał to czas, na który czekają wszyscy przedszkolacy. Dzień balu karnawałowego przepełniony jest muzyką, zabawą,  tańcami.  Tegoroczna zabawa odbyła się  11 lutego 2022 roku. Przedszkolaków już od samego wejścia witała radosna muzyka z głośników i kolorowe dekoracje. Dzieci przebrane w przeróżne stroje udały się do swoich sal i dalej świętowały ze swoimi kolegami z grup i ciociami. A tam wrażeń nie było końca...

Przedszkolaki z życzeniami u Seniorów
Przedszkolaki z życzeniami u Seniorów
styczeń 2022

Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z najstarszych grup wraz z ciociami przygotowały piękne świeczniki dla podopiecznych Domu Dziennego „Senior +” w Gostyniu. Własnoręcznie przygotowane upominki oraz laurki przedszkolaki wręczyły naszym sąsiadom w minionym tygodniu. Wszystkich Seniorom z okazji ich święta życzymy dużo zdrowia i radości.

WSPIERAMY WIELKĄ ORKIESTRĘ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY,
WSPIERAMY WIELKĄ ORKIESTRĘ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY,
styczeń 2022

Każdego dnia uczymy naszych przedszkolaków jak cenne i ważne jest w życiu pomaganie. Nasze przedszkole kolejny raz wsparło zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku zbiera pieniądze dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci pod hasłem „Przejrzyj na oczy!”. Tegoroczny finał jest szczególny, bowiem odbywa się po raz 30. Każdy przedszkolak otrzymał papierową skarbonkę, do której zbierał pieniążki w domu. Chętni przynieśli je do przedszkola, by wrzucić ich zawartość do puszki wolontariusza WOŚP – Beaty Fabisiak. 12.01.2022 r. odbył się kiermasz, podczas którego sprzedawane były świeczniki i domowe wypieki, wykonane przez pracowników przedszkola oraz gadżety WOŚP i inne.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom Filipa Maćkowskiego z grupy „Maleństwa” oraz firmie „Van-Care Polska” za ufundowanie gadżetów na kiermasz.

Przedszkole Miejskie nr 5 im. Kubusia Puchatka w Gostyniu uzbierało 8 771,48 zł, czyli o ponad 400 zł więcej niż rok temu, co jest ogromnym sukcesem. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie i zaangażowanie. Dobro wraca!

GWIAZDOR W NASZYM PRZEDSZKOLU
GWIAZDOR W NASZYM PRZEDSZKOLU
grudzień 2021

22 grudnia do naszego przedszkola przybył bardzo ważny gość – gwiazdor! Odwiedził każdą salę i wszystkie dzieci. Przedszkolacy przygotowali dla niego wierszyki, piosenki świąteczne i kolędy. Gwiazdor zostawił w przedszkolu wspaniałe prezenty, które wywołały mnóstwo radości na twarzach dzieci! Nie zabrakło indywidualnych i grupowych zdjęć z gwiazdorem. Każdy odważny przedszkolak mógł stanąć obok gwiazdora lub usiąść na jego kolanie. To było bardzo emocjonujące spotkanie!

UPOMINKI OD MŁODZIEŻOWEJ RADY MIEJSKIEJ W GOSTYNIU
UPOMINKI OD MŁODZIEŻOWEJ RADY MIEJSKIEJ W GOSTYNIU
grudzień 2021

Kolejny raz Młodzieżowa Rada Miejska w Gostyniu zaskoczyła nas swoją serdecznością i obdarowała naszych najstarszych przedszkolaków upominkami – świątecznymi kolorowankami. Serdecznie dziękujemy za piękny stroik, życzenia, upominki dla dzieci oraz owocną współpracę! Życzymy zdrowych, spokojnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia.

TEATRZYK KUKIEŁKOWY I KONCERT KOLĘD
TEATRZYK KUKIEŁKOWY I KONCERT KOLĘD
grudzień 2021

Nasi kochani sąsiedzi – seniorzy z Dziennego Domu „Senior+” kolejny raz sprawili przedszkolakom wspaniałą niespodziankę i przygotowali teatrzyk kukiełkowy oraz koncert kolęd. Przesłane nagranie wszystkie dzieci obejrzały w swoich salach. Przygotowany występ sprawił wiele radości i wzbudził duże zainteresowanie. Serdecznie dziękujemy!

SPOTKANIE Z BIBLIOTEKARZEM
SPOTKANIE Z BIBLIOTEKARZEM
grudzień 2021

9 grudnia odbyły się spotkania czytelnicze z pracownikami Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Pani Iza i pani Beata spotkały się z przedszkolakami z grup: Maleństwa, Króliczki, Tygryski i Hefalumpki. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, korzystać ze zbiorów wypożyczalni i czytelni dziecięcej oraz jak dołączyć do akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”. W ramach zajęć głośnego czytania, panie przeczytały bajki o tematyce świąt Bożego Narodzenia.

Serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie i poświęcony czas! 

SZLACHETNA PACZKA
SZLACHETNA PACZKA
grudzień 2021

Grudniową akcją charytatywną w naszym przedszkolu była „Szlachetna Paczka”. Zebrane upominki dla potrzebującej rodziny zostały zapakowane w kartony i ozdobione przez przedszkolaków kolorowankami. Przygotowane dary na pewno sprawią mnóstwo radości i sprawią, iż tegoroczne święta będą spokojne i przepełnione pięknymi chwilami.

Serdecznie dziękujemy za przekazane dary i pomoc potrzebującym.

ZBIÓRKA KARMY DLA PTAKÓW
ZBIÓRKA KARMY DLA PTAKÓW
grudzień 2021

W listopadzie w naszym przedszkolu odbyła się zbiórka karmy dla ptaków. Nasze przedszkolaki w okresie jesienno-zimowym dokarmiają ptaki i z radością obserwują czy przylatują do karmników i na drzewka. W codziennych aktywnościach pragniemy pokazać dzieciom jak ważna jest pomoc zwierzętom, szczególnie w okresie gdy temperatura spada poniżej 0 stopni. 

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w zbiórkę i przyniesioną karmę!

WIZYTA U ŚW. MIKOŁAJA
WIZYTA U ŚW. MIKOŁAJA
grudzień 2021

6 grudnia wszystkie dzieci z naszego przedszkola udały się na spotkanie ze św. Mikołajem do Centrum Gwiazdkowego w Brzeziu. Wycieczka autobusem była na dzieci wspaniałą atrakcją. Na miejscu czekał już ten wyjątkowy gość! Przedszkolacy przygotowali świąteczne piosenki i wiersze a św. Mikołaj obdarował dzieci upominkami. Każdy chętnie pozował do zdjęć i oglądał dostępne na miejscu ozdoby. To było bardzo emocjonujące przeżycie!

UDZIAŁ W AKCJI „SZKOŁA DO HYMNU”
UDZIAŁ W AKCJI „SZKOŁA DO HYMNU”
listopad 2021

10 listopada wszystkie dzieci oraz pracownicy naszego przedszkola uczestniczyli w akcji „Szkoła do hymnu”. Punktualnie o godzinie 11:11 wszystkie grupy odśpiewały hymn Polski – „Mazurek Dąbrowskiego”. Każdy przedszkolak przyjął odpowiednią postawę a patriotyczne elementy sprawiły, iż chwila ta stała się szczególnie uroczysta. Bardzo ważne jest pielęgnowanie tradycji i nauka wartości od najmłodszych lat.

DZIEŃ TOLERANCJI W NASZYM PRZEDSZKOLU
DZIEŃ TOLERANCJI W NASZYM PRZEDSZKOLU
październik 2021

29 października wszystkie grupy naszego przedszkola obchodziły Dzień Tolerancji pod nazwą „Inny - nie znaczy gorszy” we współpracy z Urzędem Miejskim w Gostyniu. Głównym celem było kształtowanie postawy tolerancji wobec ludzi o różnym wyglądzie oraz kształtowanie u wychowanków empatii, serdeczności i otwarcia na problemy niepełnosprawnych. Podczas tego dnia dzieci z młodszych grup swoje zajęcia dydaktyczne oparły o bajkę pt. „Brzydkie Kaczątko” i przygotowały przepiękne łabędzie, natomiast dzieci ze starszych grup obejrzały inscenizację nauczyciela z pomocą maskotek i uczestniczyły w scence oraz malowały swój portret. Każdy pracownik wylosował cytat, dotyczący tolerancji, który odczytał wraz z dziećmi. Dzień ten jest szczególnie ważny dla kształtowania odpowiednich wartości wśród naszych wychowanków!

1 MIEJSCE W KONKURSIE DLA RAD RODZICÓW Z GMINY Z GOSTYŃ
1 MIEJSCE W KONKURSIE DLA RAD RODZICÓW Z GMINY Z GOSTYŃ
październik 2021

Nasze przedszkole zajęło 1 miejsce w konkursie dla Rad Rodziców na realizację inicjatywy profilaktycznej pod nazwą „Moja rodzina – to jedyna drużyna”. Zadanie zostało zrealizowane w ramach Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – edycja 2021” pod nazwą „Rodzina – wartości drużyna”. W związku z wygraną nasza placówka otrzymała środki finansowe na realizację zadania, do którego scenariusz napisała. W ostatnim tygodniu października wszystkie grupy naszego przedszkola odbyły warsztaty kulinarne z rodzicami. Każdego dnia przygotowywane zostały inne dania z wykorzystaniem owoców i warzyw.

Udział w akcji  #SzkołaPamięta
Udział w akcji #SzkołaPamięta
październik 2021

W związku ze zbliżającymi się dniami, w których szczególnie pamiętamy o zmarłych, nasze przedszkole włączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Poprzez realizację projektu dzieci z grupy „ Mądre Sowy” wybrały się na rynek , by zapalić znicze przy  pomniku Obywatelom Ziemi Gostyńskiej Zamordowanym przez Hitlerowców , a tym samym złożyć hołd poległym za nasz kraj. Wizyta na rynku była niezwykle cenną lekcją patriotyzmu dla naszych przedszkolaków. Celem akcji było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

„MARZYCIELSKA POCZTA”
„MARZYCIELSKA POCZTA”
październik 2021

Wszystkie grupy naszego przedszkola przystąpiły do akcji „Marzycielska Poczta”, podczas której każda wybrała inne dziecko, dla którego przygotowała kartkę z życzeniami. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do zadania. Dzieci wykonały piękne kartki, rysunki i kolorowanki. Wszystko po to, aby sprawić radość chorym dzieciom i dodać im wiary w lepsze jutro. 

JESIENNY KONCERT W SZKOLE MUZYCZNEJ
JESIENNY KONCERT W SZKOLE MUZYCZNEJ
październik 2021

26 października wszyscy starszacy, tj. „Tygryski”, „Hefalumpki” i „Mądre Sowy” wybrali się do Szkoły Muzycznej. Na dzieci czekał przepiękny, jesienny koncert muzyczny. Przedszkolacy mieli okazję posłuchać utworów granych przez młodych artystów, w tym również absolwentów naszego przedszkola. Dzieci utrwaliły nazewnictwo instrumentów muzycznych. Wszystkie występy zostały nagrodzone głośnymi brawami.

KINO SFERYCZNE
KINO SFERYCZNE
październik 2021

1 października gościliśmy w naszym przedszkolu kino sferyczne. Nasi przedszkolacy oglądali bajki edukacyjne z niezwykłej perspektywy, bowiem każdy wygodnie leżał na materacu i ze skupieniem obserwował rozwój akcji. Każda grupa obejrzała bajkę adekwatną do grupy wiekowej. Wszystkie dotyczyły środowiska przyrodniczego. Poszerzyły one świadomość ekologiczną, uwrażliwiły na piękno otaczającego świata i wzbudziły wielkie zaciekawienie. Przedszkolacy byli pod ogromnym wrażeniem!

WYJŚCIE DO KINA
WYJŚCIE DO KINA
wrzesień 2021

20 września z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wszystkie dzieci z naszego przedszkola udały się do kina „Pod Kopułą” i obejrzały bajkę „Psi Patrol”. Dla wszystkich przedszkolaków był to bardzo emocjonujący prezent z okazji ich święta, szczególnie dla najmłodszej grupy, dla której było to pierwsze wspólne wyjście. Dzieci z dużym skupieniem oglądały swoją ulubioną bajkę i opowiadały o niej. To był bardzo miły prezent!