Maleństwa 2021/2022

Kolorowe pisanki
Kolorowe pisanki
kwiecień 2022

Maleństwa wykonały pracę plastyczną za pomocą farb przedstawiającą kolorową pisankę.  Samodzielnie dobierały kolory, ilość nałożonej farby, a dzięki temu mogły rozwijać swoją kreatywność, wyobraźnię i sprawność manualną. 

Śniadanko Wielkanocne i odwiedziny zajączka
Śniadanko Wielkanocne i odwiedziny zajączka
kwiecień 2022

Zgodnie z tradycją wielkanocną w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Na samym początku tego dnia obejrzeliśmy film edukacyjny na temat Wielkanocy, aby utrwalić wszystkie wiadomości na ten temat. Następnie dzieci odświętnie ubrane zjadły wyjątkowe śniadanie przy pięknie ozdobionych stołach. Na wielkanocnym stole nie zabrakło tradycyjnych wielkanocnych potraw. Na zakończenie śniadania na dzieci czekała niespodzianka - odwiedził ich zajączek, który wsunął im pod drzwiami list. Maleństwa dostały od niego do wykonania zadania, które miały doprowadzić dzieci do prezentów. Szukaliśmy na dworze kolorowych pisanek, aż na końcu naszych poszukiwań ujrzeliśmy mnóstwo paczuszek z naszymi wizytówkami. To była wielka  radość dla wszystkich dzieci!!!

Wizytówki na Zajączka
Wizytówki na Zajączka
kwiecień 2022

Święta Wielkanocne w przedszkolu wiążą się również z odwiedzinami zajączka. Dzieci przygotowywały się do jego wizyty wykonując wizytówki z ich imionami, które później zajączek poprzyczepiał do toreb z niespodziankami. Zadaniem Maleństw było pokolorowanie elementów kurczaczka, przyklejenie karteczek z imionami i przełożenie tasiemki przez dziurkę. Poradzili sobie znakomicie!

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
kwiecień 2022

W kwietniu rozpoczęliśmy w przedszkolu przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Z tej okazji przedszkolaki, w swoim ogródku grupowym, posiały rzeżuchę. Dzieci wykonywały kolejne etapy siania i sprawiało im to wiele radości. Rzeżucha jest symbolem odradzającego się życia i sił witalnych. Wszystkie dzieci powinny uczyć się tradycji i kultury, w której dorastają, a sianie rzeżuchy to jedna z najbardziej popularnych tradycji. 

"W moim ogródeczku"
"W moim ogródeczku"
kwiecień 2022

Maleństwa wraz z nadejściem wiosny zamieniły się w ogrodników i wzbogaciły nasz kącik przyrodniczy w nowe rośliny. Zasialiśmy m.in. rzodkiewkę, szczypiorek, koperek, bazylię. Każdy przedszkolak mógł dotknąć nasionka i zobaczyć od podstaw jakie warunki muszą być spełnione, aby powstała z niego roślinka. Kącik przyrodniczy pozwala nam na obserwację i ekperymentalne poznawanie przyrody.

Urodzinki- Marzec
Urodzinki- Marzec
marzec 2022

W marcu swoje urodzinki świętowali Antosia i Wojtuś. Wszystkiego najlepszego! 

Projekt edukacyjny "MLEKO"
Projekt edukacyjny "MLEKO"
marzec 2022

W grupie ,,Maleństwa" realizowany był projekt edukacyjny „Mleko”. Przez dwa tygodnie marca dzieci zdobywały wiedzę na temat mleka, uczestnicząc w zajęciach, spotkaniach z ekspertami, zabawach dydaktycznych, badawczych i kulinarnych. Projekt rozpoczął się opracowaniem siatki wstępnej, która prezentowała nasze wiadomości na temat mleka w pierwszym dniu projektu i listy pytań, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi w trakcie projektu. W pracy metodą projektów najbardziej wartościowe dla dzieci jest uczenie się poprzez działanie i  bezpośrednie doświadczanie. Dzieci muszą przeżyć daną sytuację, a nie tylko o niej posłuchać lub zobaczyć ją na planszy.  Podczas realizacji projektu „Mleko” dzieci poznały pochodzenie, wygląd, smak i właściwości mleka, zdobyły wiedzę na temat wartości płynących z picia mleka i spożywania produktów mlecznych. Na zajęciach kulinarnych dzieci robiły koktajl owocowy oraz babeczki, wzięły też udział w degustacji , podczas której próbowały produktów mlecznych. Dzieci spotkały się z ekspertami związanymi ze Spółdzielnią Mleczarską w Gostyniu- tatą Antka i babcią Filipka, oglądały filmy edukacyjne, a także wykonały doświadczenia- mleczny wulkan oraz mleczną tęczę. Na zakończenie projektu stworzyliśmy siatkę końcową prezentującą przyrost wiedzy dzieci, a także dzięki uprzejmości mamy Marcelka i mamy Filipka przedszkolaki otrzymały mleczne paczuszki.

Dzień Kobiet
Dzień Kobiet
marzec 2022

Maleństwa już od najmłodszych lat uczą się celebrować wszelkie święta i tradycje. Dnia 8 marca swoje święto obchodziły nasze małe kobietki. Chłopcy złożyli im życzenia, podarowali prezenty w postaci medalu, dyplomu, książeczek z kolorowankami i jak na prawdziwych dżentelmenów przystało, wręczyli swoim koleżankom kwiatki. Dziewczynki, niech uśmiechy nigdy nie schodzą z Waszych twarzy! 

Urodzinki - miesiąc luty
Urodzinki - miesiąc luty
luty 2022

W lutym swoje urodzinki obchodził Szymek. Życzymy mu, aby każdy dzień był dla niego nową przygodą!

Poznajemy zawód ,,Policjant"
Poznajemy zawód ,,Policjant"
luty 2022

Maleństwa w ramach wewnątrzprzedszkolnego systemu doradztwa zawodowego miały okazję poznać bliżej zawód policjanta. Panowie Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu odwiedzili naszą grupę i opowiedzieli o swojej pracy, mieliśmy również możliwość obejrzenia radiowozu. Na koniec dzieci otrzymały w prezencie kolorowanki związane z policją. To był dzień pełen wrażeń.

Światowy Dzień Kota
Światowy Dzień Kota
luty 2022

17 lutego Maleństwa obchodziły Światowy Dzień Kota. Naszą przygodę po kocim świecie rozpoczęliśmy od filmu edukacyjnego, z którego dowiedzieliśmy się, jak opiekować się kotkiem, jakie są rasy kotów itd. Mieliśmy też gościa - kotka Stefanka, którego musieliśmy wyprowadzić na spacer, a dzięki temu poćwiczyliśmy naszą równowagę. Kolejnym zadaniem było sprawdzenie za pomocą latarki, co lubi jeść kotek. Na koniec wykonaliśmy karty pracy ćwiczące naszą spostrzegawczość, koncentrację i sprawność manualną. 

Bal karnawałowy
Bal karnawałowy
luty 2022

Luty to miesiąc karnawału i zabaw. Maleństwa celebrując ten czas, również świętowały w swojej grupie Bal Karnawałowy. Dzieci przebrały się za swoje ulubione postacie. Były wspólne tańce,  zawody z dmuchaniem piórka, taniec z kolegą, gdzie para była związana serpentyną. Później rozwinęliśmy czerwony dywan, każdy przedszkolak dumnie przeszedł po nim prezentując swoje przebranie i na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia na naszej karnawałowej ściance.

Styczniowe urodzinki
Styczniowe urodzinki
styczeń 2022

Naszym styczniowym solenizantom życzymy samych radosnych chwil! 

Niedźwiedź polarny
Niedźwiedź polarny
styczeń 2022

W ferie Maleństwa wykonały pracę plastyczną przedstawiającą Niedźwiedzia Polarnego. Było w niej coś niezwykłego, a mianowicie to, że wykonaliśmy ją za pomocą białej farby i... widelca. Dzieci miały okazję na to by rozwinąć swoją wyobraźnię i sprawność manualną.

Grudniowe urodzinki
Grudniowe urodzinki
grudzień 2021

Przedszkolakom urodzonym w grudniu z okazji ich wielkiego święta życzymy samych wspaniałych dni!

Wigilia i wizyta Gwiazdora w przedszkolu
Wigilia i wizyta Gwiazdora w przedszkolu
grudzień 2021

Wszystkie dzieci czekały na przyjście Gwiazdora. Kiedy usłyszały dzwonek do drzwi, wiedziały, że to na pewno on. Dzieci powitały Gwiazdora oklaskami i piosenką. Każdy miał okazję zamienić słówko z Gwiazdorem,  a następnie otrzymał prezent. Na zakończenie spotkania Maleństwa wspólnie pozowały do zdjęć z Gwiazdorem.Boże Narodzenie to wyjątkowe i magiczne święta. Najważniejsza jest Wigilia. Także w naszym przedszkolu tradycją jest wspólny obiad wigilijny. My także zasiedliśmy do wspólnego stołu. Tradycyjnie podczas Wigilii zaśpiewaliśmy poznaną przez nas kolędę "Przybieżeli do Betlejem". Następnie każdy skosztował tradycyjnych, wigilijnych potraw. Wszyscy poczuli uroczystą, świąteczną atmosferę Bożego Narodzenia.

Mikołajki
Mikołajki
grudzień 2021

6 grudnia nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę w magiczne miejsce, gdzie czekał na nas Święty Mikołaj. Miał czerwony strój,  długą,  białą brodę, i ogromne sanie. Spotkanie przebiegło w spokojnej i radosnej atmosferze. Przedszkolaki zaśpiewały Mikołajowi piosenkę, recytowały wierszyk. Święty Mikołaj obdarował Maleństwa prezentami, które w magiczny sposób znalazły się w naszej sali ( to była chyba sprawka elfów  :) ) .

Ubieranie choinki
Ubieranie choinki
grudzień 2021

"Wczoraj rosłaś na polanie dzisiaj przyszłaś do nas,
jakie miłe to spotkanie choinko zielona...”

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W naszej grupie również nie mogło zabraknąć tego rytuału. Tuż przed wizytą św. Mikołaja długo oczekiwanego gościa przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuchy kolorowe światełka. Choinka wyglądała prześlicznie.
 

Listopadowe urodzinki
Listopadowe urodzinki
listopad 2021

Dzieciom urodzonym w listopadzie życzymy samych radosnych chwil !

Andrzejki
Andrzejki
listopad 2021

W listopadową ciemną noc
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…

W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym dniu andrzejkowym.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.
 

Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia
listopad 2021

Maleństwa miały okazję świętować Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu. Każdy przedszkolak na sam początek przedstawił swojego misia, później odczytywaliśmy emocje misiaczków,  były wspólne tańce, kolorowanka "Deszczyk i miś ", na sam koniec tulenie i usypianie miśków przy muzyce relaksacyjnej. 

Dzień Postaci z Bajek
Dzień Postaci z Bajek
listopad 2021

5 listopada Maleństwa świętowały Dzień Postaci z Bajek. Otrzymaliśmy list od bohaterów bajek naszych rodziców i dziadków, dopasowywaliśmy akcesoria do danej postaci, a na koniec obejrzeliśmy nieznaną nam dotąd bajkę pt. "Bolek i Lolek".

Październikowe urodzinki
Październikowe urodzinki
listopad 2021

"Ile drzew rośnie w lesie,
Ile ciężarów siłacz uniesie,
Ile uciągnie lokomotywa,
Ile włosów liczy lwia grzywa,
Ile ciastek w ciastkarni,
A bułek w piekarni,
Tyle szczęścia i słodyczy
W dniu urodzin Wam życzymy."

Swoje urodzinki obchodziły dzieci urodzone w październiku. Życzymy im samych radosnych chwil!

Dzień Tolerancji
Dzień Tolerancji
listopad 2021

Maleństwa obchodziły Dzień Tolerancji, podczas którego rozmawialiśmy o tym, że "Inny, nie znaczy gorszy". Wysłuchaliśmy bajkę o Brzydkim Kaczątku, tańczyliśmy z łabędziami, wykonywaliśmy pracę plastyczną, przedstawiającą łabędzia. Po zakończeniu tworzenia własnych łabędzi, omówiliśmy sobie, że każdy z nich jest inny, ale wszystkie są równie piękne i wyjątkowe.  Na koniec oglądaliśmy wspólnie ilustracje różnych osób i rozmawialiśmy o tym, że każda z nich zasługuje na szacunek i akceptację. Maleństwa już doskonale wiedzą, jak ważna jest tolerancja.

Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
październik 2021

25 pazdziernika Maleństwa obchodziły Dzień Kundelka. Dzieci poznały budowę psa i obejrzały fotografie różnych ras psów oraz kundelków. Dowiedziały się gdzie trafiają bezpańskie psy, czym jest schronisko dla zwierząt i w jaki sposób adoptować psa. Przedszkolaki zapoznały się z czynnikami wywierającymi korzystny i niekorzystny wpływ na życie psa , poznały obowiązki spoczywające na właścicielu czworonoga. Dzieci wysłuchały bajki o Reksiu, następnie wyklejały kropeczki na kundelku plasteliną, dzięki temu wzmacniały napięcie mięśniowe dłoni i palców. Na koniec dzieci otrzymały Order Przyjaciela Kundelka. 
 

PAŹDZIERNIK
PAŹDZIERNIK
październik 2021

Maleństwa dobrze znają już przedszkole, poznały także zasady bezpiecznego poruszania się podczas spaceru. Nadszedł zatem czas,  by wyruszyć na pierwszy spacer poza teren Kubusiowego Przedszkola.  Dzieci spacerowały po najbliższej okolicy obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie, charakterystyczne dla obecnej pory roku - jesieni. Na maluszkach spacer zrobił ogromne wrażenie i dostarczył im wiele radości.Maleństwa były dumne, ze potrafią juz spacerować w grupie.

PAŹDZIERNIK
PAŹDZIERNIK
październik 2021

Jesień to pora roku, która zachwyca bogactwem kolorów. Z chęcia spacerujemy po lesie w poszukiwaniu grzybów, czy też po parku zbierając kasztany, żołędzie, kolorowe liście. Przyroda daje nam niesamowite możliwości poznawania świata za pomocą zmysłów. „Maleństwa” miały możliwość wybrania się na jesienny spacer w naszej sali, a wszystko dzięki ścieżce sensorycznej stworzonej z elementów znalezionych w lesie. Taka ścieżka ma duże znaczenie dla małych stópek dzieci ponieważ rozwija wrażenia dotykowe, usprawnia motorykę dużą i stymuluje receptory.

URODZINY
URODZINY
październik 2021

"Z okazji urodzin składamy Wam życzenia:
Uśmiechu, zdrowia, radości,
Mnóstwa prezentów i gości,
Przyjaźni wielkich i małych,
Wielu przygód niebywałych,
Uśmiechu wesołego i wszystkiego,
Wszystkiego najlepszego!"


We wrześniu swoje urodzinki obchodzili Iga i Michał. Maleństwa zaśpiewały im wspólnie "sto lat", każdy złożył osobiste życzenia solenizantom. Uśmiechów nie było końca! :)

Dzień Chłopca
Dzień Chłopca
wrzesień 2021

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu dziewczynki wręczyły chłopcom medale, złożyły życzenia, a na koniec zaprosiły ich do wspólnych tańców.  
 

Kolorowe zabawy
Kolorowe zabawy
wrzesień 2021
Dzień Przedszkolaka
Dzień Przedszkolaka
wrzesień 2021

Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy wrzesień już kończy się.Od najmłodszego aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka

Na przedszkolnym placu zabaw
Na przedszkolnym placu zabaw
wrzesień 2021

Ach! Plac zabaw, fajna sprawa!
Tam dopiero jest zabawa!

Na huśtawce się bujamy,
na ślizgawce też zjeżdżamy.

Babki z piasku ulepimy,
z masą dzieci się bawimy!

Jestem małym przedszkolakiem
Jestem małym przedszkolakiem
wrzesień 2021

Jestem małym przedszkolakiem,
ale dużo już potrafię.
Ja się uczę, gdy się bawię,
bo w zabawie jest ciekawie.