Mądre Sowy

Urodzinki

Urodziny to wyjątkowy dzień w życiu każdego dziecka. Tradycją naszego przedszkola stało się wspólne świętowanie, które sprzyja nie tylko integracji i uspołecznieniu, ale jest okazją do świetnej zabawy. Przedszkolaki urodzone w danym miesiącu , obchodzą swoje święta w ostatni piątek miesiąca.

Do zabawy mnóstwa siły,
Żeby każdy dzień był miły.
Pełen śmiechu i radości,
Stu urodzinowych gości,
Aut, klocków i pluszaków, stu prezentów, stu buziaków,
Zdrowia, szczęścia i słodyczy.
Tego Wam  dziś życzymy:)

Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka
styczeń 2023

Kochana babciu, kochany dziadku,
dziś Wam przynoszę po jednym kwiatku.
Do tego dokładam serdeczne życzenia,
niech Wam się spełnią wszystkie marzenia!

Przygotowania do Dnia Babci i Dziadka
Przygotowania do Dnia Babci i Dziadka
styczeń 2023

Nasze przedszkolaki miniony tydzień spędziły bardzo pracowicie. Wszystko to za sprawą zbliżającego się święta Babci i Dziadka. Z tej okazji dzieci swój wolny czas poświęciły nie tylko na próby do występu artystycznego , ale również przygotowywały piękne laurki oraz słodkie pierniczki. 

Dekoracje świąteczne
Dekoracje świąteczne
grudzień 2022

Nasze przedszkolaki wraz z rodzicami wykonały świąteczne  ozdoby z recyklingu. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie. 

Jasełka
Jasełka
grudzień 2022

Okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen radości, refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu. Przygotowania do Jasełek w naszym przedszkolu trwały wiele dni, uczyliśmy się kolęd i pastorałek. Nasze Przedszkolaki jako prawdziwi aktorzy swoje umiejętności zaprezentowały  przed przedszkolną publicznością, podopiecznymi w Domu Dziennego Pobytu"Senior+", oraz naszymi najmłodszymi sąsiadami w żłobku Kraina Baśni. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne słowa uznania za zaangażowanie, recytowane wierszyki, kolędy i pastorałki.

SPOTKANIE Z GWIAZDOREM I WIGILIA W PRZEDSZKOLU
SPOTKANIE Z GWIAZDOREM I WIGILIA W PRZEDSZKOLU
grudzień 2022

21 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Dla wielu z nas jest to dzień niezwykle radosny , spędzony w gronie najbliższych. Także w naszym przedszkolu tradycją jest wspólny obiad wigilijny.  Dzieci wspólnie z Paniami kolędowały, składały sobie życzenia i jadły wspólny świąteczny obiad przy pięknie udekorowanym stole. Przed posiłkiem ogromną radość przedszkolakom sprawił Gwiazdor , który swoim pojazdem, zaprzężonym w uroczego renifera przywiózł naszym milusińskim prezenty, które zostawił pod choinką. Wszystkie przedszkolaki czekały na przyjście Gwiazdora. Dzieci powitały Gwiazdora oklaskami i piosenką.  Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również wzmacniają bliskie serdeczne relacje.

Pieczemy pierniki
Pieczemy pierniki
grudzień 2022

Od samego rana w naszym przedszkolu unosił się zapach korzennych przypraw i był to bardzo pracowity dzień bowiem dzięki uprzejmości mamy Antka nasze przedszkolaki piekły świąteczne pierniczki. Dzieci poznały niezbędne składniki, sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne, a także zasady bezpieczeństwa. Kiedy wszystko było gotowe z ogromnym zapałem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały pierniki o różnorodnych kształtach. Nucąc świąteczne melodie oraz zajadając przepyszne pierniki wprowadziliśmy w przedszkolu najprawdziwszy świąteczny nastrój. Serdecznie dziękujemy mamie Antoniego za pomoc w organizacji zajęć kulinarnych.

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia
grudzień 2022

W naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć  zwyczaju ubierania choinki. Tuż przed wizytą Św. Mikołaja zabraliśmy się do ozdabiania świątecznego drzewka. Przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Wspólnie zawieszaliśmy światełka, bombki, gwiazdę i łańcuch. Choinka wygląda prześlicznie, a dzięki niej w naszej sali od razu zrobiło się świątecznie i wyjątkowo. A skoro choinka już jest, to wiadomo, że święta są tuż, tuż….:) 

Andrzejki
Andrzejki
listopad 2022

W dniu 30 listopada w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Nasze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość”, lały wosk, bawiły się przy wesołej muzyce. Bardzo podobała się również zabawa z kapciami, które wędrowały przez salę do drzwi – wygrało dziecko, którego but pierwszy przekroczył próg. Wróżbom towarzyszyła miła atmosfera, a dzieci miały okazję poznać tradycyjne obrzędy andrzejkowe.

Polska moja Ojczyzna
Polska moja Ojczyzna
listopad 2022

W związku z realizacją tematu o Polsce nasze przedszkolaki utrwalały symbole narodowe, poznawały legendy dotyczące naszego kraju, przygotowywały kotyliony dla pracowników przedszkola. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się zajęcia z wykorzystaniem mapy oraz teatrzyk pudełkowy. Na zakończenie naszych działań dzieci wzięły udział w przedstawieniu patriotycznym oraz w akcji "Szkoła do hymnu".

Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia
listopad 2022

Dzisiaj wielkie święto mamy,
świętujemy dziś z misiami.
Każdy misio cieszy się,
każdy dziś świętować chce.
Nim się z nimi pobawimy,
to je najpierw policzymy.
1, 2, 3, 4, 5...
pięć misiaczków mamy,
więc zabawę zaczynamy.

E.Bartoszak-Sroka

Skąd się bierze deszcz i wiele innych pytań i odpowiedzi... - eksperymenty w przedszkolu
Skąd się bierze deszcz i wiele innych pytań i odpowiedzi... - eksperymenty w przedszkolu
listopad 2022

"Powiedz mi - a zapomnę,
pokaż – a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!”

Konfucjusz

Wizyta w  Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej
Wizyta w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej
listopad 2022

„Mądre Sowy” odwiedziły Poradnię Psychologiczno- Pedagogicznej w Gostyniu. Dowiedzieliśmy się jakie funkcję pełni poradnia, a także mieliśmy okazję wspólnie się pobawić. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach wyciszających, oddechowych jak i również  rozwijających  integrację sensoryczną. 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
listopad 2022

5 listopada to w kalendarzu Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W naszym przedszkolu ten dzień obchodziliśmy 7 listopada. Dzieci tego dnia mogły na chwilę stać się bohaterem swojej ulubionej bajki. Elementy ubioru z postaciami ulubionych bajek, baśni i filmów sprawiły, że ten dzień był wyjątkowo barwny i bajkowy. W tym dniu zabawom, konkursom i tańcom nie było końca. Dzieci rozpoznawały bajki po przeczytanym fragmencie, rozpoznawały również bajkowe postaci i tytuły bajek po rekwizytach. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło przedszkolakom dużo radości.

Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
listopad 2022

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania powstał w 2007roku. Celem tego święta jest promowanie wśród najmłodszych i osób dorosłych zdrowego jedzenia dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków i informowanie o konsekwencjach złej diety. Nasze Przedszkolaki również przyłączyły się do obchodów tego dnia  i przygotowaly pyszne  zdrowe kanapki oraz przypomniały sobie zasady dobrych nawyków żywieniowych.

Warsztaty taneczne
Warsztaty taneczne
październik 2022

W ramach realizacji  konkursu  "Moja Rodzina- to jedyna drużyna" zorganizowaliśmy warsztaty taneczne dla przedszkolaków i ich rodziców. Taniec ma za zadanie wspierać wszechstronny rozwój. Dzieci tańcząc uczą się koordynacji i panowania nad własnym ciałem. Taniec wyrabia poczucie rytmu. W naszym przedszkolu warsztaty taneczne poprowadzone były przez Panią Joannę Kaczor ze „Szkoły Tańca Desperado”. Dzieci wraz z rodzicami wykazały się dużymi zdolnościami tanecznymi oraz niespożytą energią. Serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom za przybycie oraz zaangażowanie.

Smaczna i zdrowa sałatka jarzynowa
Smaczna i zdrowa sałatka jarzynowa
październik 2022

Wszyscy wiemy, jak ważne jest zdrowe odżywianie i jak wiele witamin mają warzywa. Aby promować ten styl życia wśród naszych przedszkolaków na zajęciach nasze przedszkolaki samodzielnie przygotowały pyszną i zdrową sałatkę warzywną. Po zapoznaniu się z zasadami obowiązującymi podczas prac kuchennych dzieci umyły ręce i przystąpiły do działania.

Dzieci kroiły gotowane warzywa i trzeba przyznać, że nie sprawiło im to najmniejszych kłopotów. Wszystkie palce były całe, a warzywa super pokrojone. Wspólne przygotowanie posiłku poskutkowało tym, że większość dzieci chętnie zajadała sałatkę.

Mądre Sowy, Z wizytą w Szkole Muzycznej
Mądre Sowy, Z wizytą w Szkole Muzycznej
październik 2022

W minionym tygodniu nasze  przedszkolaki wzięły udział w koncercie, który odbywał się w Szkole Muzycznej w  Gostyniu. Podczas koncertu dzieci miały okazję wysłuchać  kilku ciekawych utworów muzycznych ilustrowanych prezentacjami multimedialnymi, rozwiązywały zagadki. Chętne przedszkolaki mogły również  spróbować gry na wybranym instrumencie. Był to mile spędzony czas.

Mądre Sowy Wizyta w bibliotece
Mądre Sowy Wizyta w bibliotece
październik 2022

W minionym tygodniu wybraliśmy się z wizytą do biblioteki. Przedszkolaki  zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci zwiedziły placówkę, z zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach,dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.  Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady korzystania wypożyczania książek. Nasze spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania oraz rozmów na temat swoich ulubionych książek.

Spacer do lasu
Spacer do lasu
październik 2022

Korzystając ze słonecznej pogody  wybraliśmy się na wycieczkę do lasu. Głównym celem naszej wizyty w lesie było przybliżenie środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz zapoznanie dzieci ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Przedszkolaki wyruszyły na spacer leśnymi dróżkami. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. 

Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka
wrzesień 2022

Dnia 30 września w naszej grupie obchodziliśmy „Dzień Chłopaka”. Z tej okazji dziewczynki przygotowały dla chłopców miłe niespodzianki, m.in. kolorowe dyplomy, krawaty, wręczyły upominki oraz złożyły życzenia. Nie zabrakło też poczęstunku oraz wspólnych zabaw. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK - SPOTKANIE Z POLICJANTEM
BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK - SPOTKANIE Z POLICJANTEM
wrzesień 2022

27 września w grupie „Mądre Sowy”  obyło się spotkanie z policjantem. Pan dzielnicowy przeprowadził z przedszkolakami pogadankę na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dzieci przypominały i utrwalały sobie zasady zachowania się w kontaktach z obcymi osobami, zasady uczestnictwa w ruchu drogowym oraz podczas spotkania z psem. Największym  zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieci  dzieliły  się także swoimi doświadczeniami, pokazały,  że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
wrzesień 2022

W naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka tego roku został podzielony na dwa dni. Głównym celem tego wydarzenia jest dostarczenie dzieciom okazji do wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem oraz integracja społeczności przedszkolnej.

20 września od samego rana w przedszkolu rozbrzmiewała wesoła, zachęcająca do wspólnej zabawy muzyka. Wszyscy dobrze się bawili biorąc udział w różnych konkursach, śpiewając i tańcząc do znanych przebojów dziecięcych. Było wspaniale, radośnie i kolorowo. Z twarzy dzieci nie schodził uśmiech. Cudownie było widzieć zadowolone i szczęśliwe buzie naszych przedszkolaków.

22 września dzieci przedszkolne korzystały z atrakcyjnych dmuchanych zamków,  miały do dyspozycji  plac zabaw oraz wielką zjeżdżalnię. „Dmuchańce” które rozstawiono w przedszkolnym ogrodzie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci.

Poznajemy części ciała i zmysły
Poznajemy części ciała i zmysły
wrzesień 2022

„Moje ciało – moje zmysły” – to hasło przewodnie zajęć, które zostały przeprowadzone w grupie „Mądre Sowy” . Celem zajęć było utrwalenie wiedzy na temat orientacji w schemacie własnego ciała oraz ukrytych w nim zmysłów. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i z dużym zaciekawieniem próbowały dopasować elementy układanki w odpowiednie miejsce ćwicząc przy tym spostrzegawczość i sprawność manualną.