Maleństwa

Urodzinki listopad

Urodzinki październik

Urodzinki wrzesień

30 września  obchodziliśmy urodzinki przedszkolaków urodzonych w lipcu, sierpniu  i wrześniu. Wszystkie dzieci radośnie odśpiewały jubilatom „STO LAT” i życzyły wszystkiego najlepszego. Tradycyjnie dla naszych jubilatów zostało zorganizowane przyjęcia urodzinowe z przepysznymi cukierkami oraz dyplomami.30 września  obchodziliśmy urodzinki przedszkolaków urodzonych w lipcu, sierpniu  i wrześniu. Wszystkie dzieci radośnie odśpiewały jubilatom „STO LAT” i życzyły wszystkiego najlepszego. Tradycyjnie dla naszych jubilatów zostało zorganizowane przyjęcia urodzinowe z przepysznymi cukierkami oraz dyplomami.

ZABAWY PODCZAS FERII ZIMOWYCH
ZABAWY PODCZAS FERII ZIMOWYCH
styczeń 2021

Czas ferii "Maleństwom" wypełniała zabawa. Podczas zabaw dzieci uczą się współpracować, czekać na swoją kolej, rozwijają swoją wyobraźnię oraz zasób swojego słownictwa. "Maleństwa" najchętniej bawią się różnego rodzaju klockami, lalkami oraz kuchnią. Ponadto rozwiązywaliśmy zimowe zagadki, kolorowaliśmy zimowe obrazki, rozpoznawaliśmy melodię znanych piosenek, bawiliśmy się z chustą animacyjną oraz rozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw na śniegu.

WIGILIA W PRZEDSZKOLU
WIGILIA W PRZEDSZKOLU
grudzień 2020

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku. 22 grudnia w przedszkolu obchodziliśmy wigilię. Przyjęliśmy odwiedziny Gwiazdora, który wręczył nam prezenty. Zaśpiewaliśmy świąteczne piosenki oraz kolędy. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola odświętnie ubrane i wspólnie usiedliśmy do wigilijnego posiłku. Dzieciom bardzo podobała się świąteczna atmosfera, która panowała w przedszkolu.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim dużo zdrowia, radości, siły, pogody ducha oraz powodów do uśmiechu każdego dnia! 

WARSZTATY ONLINE Z PANEM PIANKĄ
WARSZTATY ONLINE Z PANEM PIANKĄ
grudzień 2020

Dzieci z grupy "Maleństwa" ponownie wzięły udział w kreatywnych warsztatch on-line z Panem Pianką. Tym razem wykonaliśmy bożonarodzeniowe piankowe choinki. Dzieci otrzymały magiczne pianki i wilgotne ściereczki, dzięki którym pianki mogły się ze sobą sklejać. W skupieniu oglądaliśmy film z Panem Pianką i postępowliśmy zgodnie z poleceniami. Dzieci uczyły się postępować zgodnie z usłyszaną instrukcją, rozwijały sprawność manualną, a przy doskonale się bawiły. Choinki prezentowały się przepięknie i każdy był dumny z efektu swojej pracy. 

OZDOBY Z MASY SOLNEJ
OZDOBY Z MASY SOLNEJ
grudzień 2020

Grudzień to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie, "Maleństwa" przygotowały ozdoby choinkowe wykonane z masy solnej. Najpierw masę ugniataliśmy, ściskaliśmy, formowaliśmy kule oraz wałki. Następnie z foremek wycinaliśmy różne kształty. Praca z masą solną przyczynia się do rozwoju twórczego myślenia, a przede wszystkim rozwija sprawność manualną. Dzieciom bardzo podobała się praca z masą solną! 

MIKOŁAJKI
MIKOŁAJKI
grudzień 2020

"Jedzie święty Mikołaj 
Białą brodą świeci, 
Worek z prezentami 
Ma dla grzecznych dzieci."

7 grudnia w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Mikołajki. Tego dnia każdy z nas miał ubraną mikołajkową czapkę. Dzieci z niecierpliwością wyczekiwały odwiedzin upragnionego gościa. Czas umilaliśmy sobie zabawą, śpiewaniem piosenek, rozwiązywaniem zimowo- świątecznych zagadek czy utrwalaniem wiersza o św. Mikołaju. Słyszeliśmy, jak św. Mikołaj dzwonił dzwonkiem i pukał do drzwi, a potem widzieliśmy go przez okno. Prezenty, które zostawił pod drzwiami sali wywołały mnóstwo uśmiechu na twarzach dzieci.

UBIERANIE CHOINKI
UBIERANIE CHOINKI
grudzień 2020

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W tym czasie, w wielu domach pojawi się choinka. Ubieranie świątecznego drzewka jest jedną z tradycji związaną z obchodami tych Świąt. Przy dźwiękach światecznych melodii, "Maleństwa" dekorowały choinkę w swojej sali. Każdy mógł powiesić kolorowe bombki, ciocie pomogły z lampkami oraz łańcuchem i efekt jest zachwycający! W naszej sali już czuć magię nadchodzących Świąt! 

ANDRZEJKI
ANDRZEJKI
grudzień 2020

Tradycyjnie, w dniu 30 listopada, przypadają imieniny Andrzeja. Ten dzień w naszym przedszkolu to przede wszystkim dzień magicznych wróżb oraz zabawy. Dzieci, biorą udział w andrzejkowych wróżbach, które dostarczają nam mnóstwo radości, śmiechu i zabawy. Nie mogło zabraknąć lania wosku, z którego powstawały różne figury. Ta wróżba rozbudziła naszą wyobraźnię- każdy opisywał, co widzi w swojej woskowej wróżbie. Wśród innych zabaw było układanie butów, przekłuwanie serca, czy losowanie przyszłego zawodu. Podczas andrzejkowej zabawy nie mogło zabraknąć muzyki. Tańczyliśmy z balonami, na gazetach, w kole i w parach. A w ramach przerwy czekał na nas słodki poczęstunek. Serdecznie zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć!

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
listopad 2020

25 listopada w naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia”. W tym wesołym dniu na przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Przedszkolaki  zostały zaproszone do wspólnej zabawy , poznały historię misia , oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. Bawiły się m. in. przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie", brały udział w różnych zabawach ruchowych, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Tego dnia dzieci uczestniczyły również w warsztatach z Panem Pianką, które w tym roku, ze względu na pandemię odbyły się online. 

DOKARMIAMY PTAKI
DOKARMIAMY PTAKI
listopad 2020

"Maleństwa" w minionym tygodniu poznawały przygotowania zwierząt do zimy. Wiemy, że jeże układają się do snu w kopcach liści, niedźwiedzie zapadają w sen zimowy w gawrach, a wiewiórki gromadzą zapasy w swoich dziuplach. Rozmawialiśmy również o ptaszkach, którym trudno jest znaleźć pożywienie w okresie jesienno- zimowym. Dlatego postanowiliśmy im pomóc. W ogródku przedszkolnym umieściliśmy karmnik, do którego będziemy wsypywać ziarenka dla skrzydlatych przyjaciół.

INSTRUMENTY
INSTRUMENTY
listopad 2020

Grupa „Maleństwa” miała możliwość poznać instrumenty muzyczne i pograć na nich. Były grzechotki, tamburynki i bębenki. Największą atrakcją dla dzieci była oczywiście samodzielna gra na instrumentach. Gra na instrumentach uczy dzieci koncentracji, cierpliwości i śmiałości, kształtuje słuch i poczucie rytmu, daje też pewność siebie. Przy włączonej muzyce każde dziecko kolejno poruszało instrumentem do rytmu.

POZNAJEMY ZAWÓD - KRAWCOWA
POZNAJEMY ZAWÓD - KRAWCOWA
listopad 2020

W ramach realizacji Wewnątrzprzedszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego dzieci z grupy "Maleństwa" poznały zawód krawcowej. Rozmawialiśmy, na czym polega praca krawcowej oraz jakich narzędzi używa w swojej pracy. Na podstawie historyjki obrazkowej omówiliśmy etapy pracy krawcowej. Mogliśmy też zobaczyć, jak działa maszyna do szycia. Oglądaliśmy różne rodzaje materiałów i wymyślaliśmy, co mogłoby z nich powstać.

HERB GOSTYNIA
HERB GOSTYNIA
listopad 2020

W minionym tygodniu dzieci z grupy "Maleństwa" rozmawiały o Gostyniu. Na zdjęciach oraz pocztówkach poznawaliśmy zabytki Gostynia, a także inne atrakcje naszej miejscowości. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną nie mogliśmy wybrać się na spacer ulicami miasta i obejrzeć wybranych obiektów, do czego jednak gorąco zachęcamy Rodziców. W ramach pracy plastycznej omówiliśmy herb Gostynia i go pomalowaliśmy. 

Z LUPAMI W OGRODZIE
Z LUPAMI W OGRODZIE
listopad 2020

Dzieci z grupy "Maleństwa" wybrały się do ogrodu przedszkolnego wyposażone w lupy. Podczas pobytu na świeżym powietrzu dzieci z przyjemnością dokładnie obserwowały liście, biedronki, drzewa, trawę czy krzewy. Obserwacje przyrodnicze służą między innymi rozwijaniu ciekawości świata, dostrzeganiu zależności, ćwiczą koncentrację uwagi czy wzbogacają zasób słownictwa. Dzieci, obserwując przyrodę, stawiają pytania, na które wspólnie staramy się znaleźć odpowiedzi. Byliśmy bardzo ciekawi, ile kropek ma biedronka, czy pod kamieniem znajdziemy skarb, a także jak wygląda liść w powiększeniu. Bardzo nam się podobały zabawy z lupami. Zachęcamy, by wraz z dziećmi obserwować otaczającą nas przyrodę i wspólnie poszukiwać odpowiedzi na nurtujące pytania.

DBAMY O ŚRODOWISKO
DBAMY O ŚRODOWISKO
listopad 2020

"Dzisiaj Pani nauczyła, jak dbać o przyrodę,
jak jej można pomóc i co robić co dzień.
Do żółtego kosza to, co plastikowe,
do niebieskiego papiery kolorowe,
do brązowej torby wrzućcie trawę, dzieci,
a do torby czarnej pozostałe śmieci." 

„Maleństwa” uczą się w przedszkolu, jak możemy zadbać o przyrodę. Do podstawowych sposobów, o jakich mówimy w grupie należą: oszczędzanie wody, światła, niezaśmiecanie środowiska, a także właściwa segregacja odpadów. Dzieciom los Ziemi nie jest obojętny i doskonale wiedzą, jak mogą się o nią troszczyć.

JESIENNE DRZEWO
JESIENNE DRZEWO
listopad 2020

Jesienią możemy podziwiać, jakie piękne barwy przybrały drzewa. Liście zmieniają swoją zieloną barwę na żółte, brązowe, czerwone i pomarańczowe. Dzieci z grupy "Maleństwa" stworzyły swoje jesienne drzewa. Pracę wykonaliśmy robiąc stempelki z farby przy użyciu patyczków do uszu. Efekt był niesamowity i dzieciom bardzo podobały się ich prace!

ROBIMY ZDROWY I SMACZNY SOK
ROBIMY ZDROWY I SMACZNY SOK
październik 2020

Dzieci z grupy „Maleństwa ” doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o  witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok jabłkowo- marchewkowy. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką , jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie dzieci kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek i marchwi. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

ZABAWY RUCHOWE
ZABAWY RUCHOWE
październik 2020

W grupie 4-latków odbyły się zabawy  ruchowe z wykorzystaniem piłeczek, kolorowych  chusteczek i zarf. Na zajęciu zostały wykorzystane zabawy uczące dzieci turlania, skoku,  chwytu piłeczki oraz zabawy usprawniające motorykę w zakresie zwinności (np. ćw. równowagi z piłką, ćw. turlania do kolegi/koleżanki piłki itp.). Natomiast zabawy ruchowe ze wstążeczkami były wspaniałą okazją do rozwijania aktywności twórczej przez ruch, zabawę i muzykę. Dzieci przy pomocy rekwizytu jakim była chustka naśladowały wirujące liście. 

ZABAWY W SALI
ZABAWY W SALI
październik 2020

Wszystkie Przedszkolaki uwielbiają się bawić! Również "Maleństwom" miło mija czas w przedszkolu na zabawie. Jednak czas zabawy jest dla dzieci również czasem nauki. Podczas różnych zabaw dzieci uczą się współpracy w parach lub małych grupach, ćwiczą umiejętność rozwiązywania problemów, rozwijają wyobraźnię, zacieśniają więzi koleżeńskie, uczą się czekania na swoją kolej, czy dzielenia zabawkami. A przy tym wszystkim, doskonale się bawią!

JESIENNE FRYZURY
JESIENNE FRYZURY
październik 2020

Za oknami można już zauważyć oznaki jesieni. Dzieci z grupy "Maleństwa" poznają i uczą się, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią. Jedną z nich są zmieniające się kolory liści oraz ich opadanie z drzew. Piękne, kolorowe liście można wykorzystać w pracach plastycznych. "Maleństwa" wcieliły się w role fryjerów i za pomocą liści stworzyły przepiękne jesienne fryzury. Wszyscy byliśmy niesamowicie dumni z efektów naszych prac!

DZIEŃ CHŁOPAKA
DZIEŃ CHŁOPAKA
wrzesień 2020

30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców” dziewczynki wręczały chłopcom dyplomy „Super Chłopaka” i własnoręcznie namalowane laurki. Były także zabawy i oczywiście mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
wrzesień 2020

20 września jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Był to bardzo radosny dzień dla wszystkich Przedszkolaków! W tym dniu braliśmy udział w zabawach tanecznych, bawiliśmy się balonami, a największą atrakcją był przepyszny tort, który zjedliśmy z apetytem. Wszystkim Przedszkolakom składamy najserdeczniejsze życzenia!

ZABAWY Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ
ZABAWY Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ
wrzesień 2020

Korzystając ze słonecznej pogody, "Maleństwa" bawiły się na świeżym powietrzu. Do zabaw ruchowych wykorzystaliśmy kolorową chustę animacyjną. Z jej wykorzystaniem dzieci uczą się współpracy, utrwalają nazwy kolorów, czy ćwiczą refleks. A przy tym świetnie się bawią! 

KODEKS PRZEDSZKOLAKA
KODEKS PRZEDSZKOLAKA
wrzesień 2020

Początek roku szkolnego to czas, kiedy ustalamy zasady panujące w grupie. Również "Maleństwa" stworzyły grupowy kodeks, w którym zawarte są zasady obowiązujące w naszej grupie. Utrwalaliśmy je, wykorzystując kolorową kostkę do gry z poszczególnymi ilustracjami kodeksu. Wszystkie dzieci doskonale wiedzą, jak należy zachowywać się w grupie. Kodeks został podpisany przez dzieci poprzez zrobienie odcisku swojego palca pod ilustracjami z zasadami. 

KOLOROWE ŻAGLÓWKI
KOLOROWE ŻAGLÓWKI
wrzesień 2020

Na początku września wspominaliśmy minione wakacje. Opowiadaliśmy, w jaki sposób je spędziliśmy oraz jakie przygody zostały w naszej pamięci. Jako pracę plastyczną "Maleństwa" wykonały kolorowe żaglówki. Pomalowaliśmy farbami papierowe rolki, a następnie przyklejaliśmy kolorowe elementy na kartkę. Efekt pracy bardzo spodobał się dzieciom.