Króliczki 2021/2022

NATURALNE KOMPOZYCJE
NATURALNE KOMPOZYCJE
czerwiec 2022

Z okazji zbliżającego się lata oglądaliśmy zioła i zboża: pszenżyto, jęczmień, czarny bez, rumianek itp. Postanowiliśmy stworzyć z tych materiałów naturalne kompozycje. Spójrzcie, jak Króliczki pięknie pracują!

WYCIECZKA DO DALESZYNA
WYCIECZKA DO DALESZYNA
czerwiec 2022

Króliczki miały możliwość odwiedzenia stajni państwa Stróżyńskich w Daleszynie. Ścieżka dydaktyczna w stajni obejmowała pogadankę na temat koni, ich rasach, sposobach użytkowania, a także pokaz sprzętu jeździeckiego, przygotowanie koni do pracy itp. Po rozmowie i możliwości oswojenia się z tym pięknym zwierzęciem dzieci mogły pogłaskać i nakarmić niektóre konie. Po poznaniu tajników stajni dzieci udały się na plac zabaw.
 

ZABAWY SENSORYCZNE
ZABAWY SENSORYCZNE
czerwiec 2022

W  naszym przedszkolu dbamy o stymulację wielozmysłową. Dzięki poznaniu różnorodnych, sensorycznych zabaw, dziecko doskonali umiejętności równoważne, umiejętności związane z czuciem własnego ciała oraz kontrolę ruchów głowy i tułowia.  Stwarza mu się także okazję do wzmacniania prawidłowego napięcia mięśniowego.
 

NA MAJOWEJ ŁĄCE
NA MAJOWEJ ŁĄCE
maj 2022

Podczas zajęć na świeżym powietrzu utrwalaliśmy wiadomości o środowisku przyrodniczym łąki i jej mieszkańców, kształtowaliśmy także  umiejętności wypowiadania się na temat obrazków ilustrujących środowisko łąki.

BARWY OJCZYSTE
BARWY OJCZYSTE
maj 2022

"Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel - serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste."


Króliczki z okazji święta Konstytucji Trzeciego Maja zapoznawały się z symbolami narodowymi. Wykonywały różne zadania edukacyjne związane z tematyką patriotyczną.

"SŁONECZNIKI Van Gogha"
"SŁONECZNIKI Van Gogha"
maj 2022


"Słoneczniki Van Gogh namalował
Na działeczce same się posiały
Jak żołnierze w szeregu się poustawiały
Wiatr hulał słoneczniki się chyliły
Hołd komuś oddawały
Gdy świeciło słońce
Wesoło się śmiały..."


Króliczki z pomocą pędzla, niczym sam Vincent van Gogh stworzyły obraz słoneczniki z papierowych foremek. Dzieci stworzyły wyjątkowe dzieła sztuki!

SIEJEMY OWIES I RZEŻUCHĘ
SIEJEMY OWIES I RZEŻUCHĘ
kwiecień 2022

Każde wnętrze wygląda przytulniej, jeśli zadbamy o jego wystrój. Króliczki wykonały naturalną dekorację: zasiały owies i rzeżuchę, które z pewnością pięknie udekorują wiosenny stół wielkanocny. 

ŚNIADANKO WIELKANOCNE
ŚNIADANKO WIELKANOCNE
kwiecień 2022

Króliczki zgodnie z polską tradycją zasiadły do wielkanocnego stołu i zjadły uroczyste śniadanie. Następnie wypatrywały przez okno niezwykłego gościa- Zająca, który zostawił w przedszkolnym ogrodzie niespodzianki. Króliczkom udało znaleźć się prezenty, które sprawiły im wiele radości! Bardzo dziękujemy Zajączkowi za wizytę! Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy wszystkim przedszkolakom i ich rodzinom dużo zdrowia, radości i nadziei!

LICZYMY GRABIE I ŁOPATY
LICZYMY GRABIE I ŁOPATY
kwiecień 2022

Króliczki udały się do magazynku ze sprzętami ogrodniczymi w celu ich policzenia. Każde dziecko mogło policzyć miotły, grabie, konewki czy łopaty. Dzieciom coraz sprawniej liczą! Króliczki doszły do wniosku, że koniecznie trzeba dokupić nowe łopatki do ogródka!

BOCIANY
BOCIANY
kwiecień 2022

Bociek, bociek leci!
Dalej, żywo, dzieci!
Kto bociana w lot wyścignie,
Temu kasza nie ostygnie.

Kle, kle, kle, kle, kle!

Bociek dziobem klaska:
- Wyjdźcież, jeśli łaska!
Niech zobaczę, niech powitam,
Niech o zdrowie się zapytam.

Kle, kle, kle, kle, kle!


M. Konopnicka
 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
marzec 2022

Na­plot­ko­wa­ła so­sna,
że już się zbli­ża wio­sna.
Kret skrzy­wił się po­nu­ro:
„Przy­je­dzie pew­nie furą”.
Jeż się na­je­żył sro­dze:
„Ra­czej na hu­laj­no­dze”.
Wąż syk­nął: „Ja nie wie­rzę.
Przy­je­dzie na ro­we­rze”.


To tylko domniemania zwierząt. Wiosna w Gostyniu przyszła pieszo otoczona kolorowymi kwiatami. Króliczki zaśpiewały dla niej piosenkę "Wiosna w ogródku" i przywitały się z nową porą roku.

AKWARIUM
AKWARIUM
marzec 2022

W związku z realizacją działań ekologicznych w naszym przedszkolu wykorzystujemy niepotrzebne rzeczy i tworzymy z nich nowe.... Słoiki po zjedzonych przez nas ogórkach posłużyły jako akwarium. Wycięliśmy z papieru kolorowe ryby, filtr, termometr i powstały akwaria!

TŁUSTY CZWARTEK
TŁUSTY CZWARTEK
marzec 2022

Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W ten dzień zwyczajowo objadamy się pączkami i faworkami. Króliczki oprócz wcinania smacznych pączków miały za zadanie wykonać bezkaloryczne pączki z papieru. Przepis: kilka zużytych kartek, taśma malarska, farby, pędzel i cukier puder. Pracy było sporo i była wieloetapowa ale efekt był zadowalający!!!

URODZINKI HELENKI, NELI, JASIA I JULII
URODZINKI HELENKI, NELI, JASIA I JULII
marzec 2022

Do zabawy mnóstwa siły,
Żeby każdy dzień był miły,
Pełen śmiechu i radości,
Stu urodzinowych gości,
Aut, klocków i pluszaków,
Stu prezentów, stu buziaków,
Zdrowia, szczęścia i słodyczy- Grupa Króliczków Wam życzy!

Królewna Śnieżka
Królewna Śnieżka
marzec 2022

Króliczki miały okazję wcielić się w rolę aktora-animatora. Przygotowały przedstawienie o historii Królewny Śnieżki za pomocą pacynek. 

PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA
PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA
marzec 2022

Króliczki zapoznały się z produktami spożywczymi, dowiedziały się jakich produktów jeść najmniej a jakich najwięcej. Rozmawialiśmy o zdrowym jedzeniu i konieczności jedzenia warzyw i owoców. Wspólnie wycięliśmy i nakleiliśmy te produkty, tworząc piramidę zdrowego żywienia. 

DZIEŃ KOBIET
DZIEŃ KOBIET
marzec 2022


Idzie starszy pan wąsaty,
niesie w ręku bukiet kwiatów.
Student biegnie z drugiej strony,
ma wiązankę róż czerwonych.
A tam dalej chłopców dwóch,
niesie dwie gałązki bzu.
Co to? Co się dzisiaj dzieje?
Przez ulice, przez aleje
tłum się toczy roześmiany…
W rękach róże, tulipany i narcyzy,
i żonkile.
Tyle barw i kwiatów tyle!
Tu różowo, tam błękitnie!
Czy ulica cała kwitnie?
A wtem Jaś przypomniał sobie:
„Przecież to dziś Święto Kobiet!
Święto Kobiet…
Wiem, co zrobię:
Kupię wonnych fiołków pęczek
i siostrzyczce swojej wręczę”.

 

SERCA OD SERCA
SERCA OD SERCA
luty 2022

Króliczki wykonały serduszka z małych, pastelowych kwiatków a następnie przykleiły je  na kolorowe kartki, tworząc laurkę z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wewnątrz laurki zamieściły życzenia wyrażające ich ogromną miłość. Dla wszystkich Babć i Dziadków dużo zdrowia, siły i radości z czasu spędzanego z wnukami!

HISTORYJKA OBRAZKOWA
HISTORYJKA OBRAZKOWA
luty 2022

Króliczki doskonalą sprawność manualną i często wycinają nożyczkami. Dzieci zapoznały się z historyjką obrazkową i ułożyły ją według kolejności. Bohater z okazji Dnia Dziadka wykonał upominek, co zainspirowało Króliczki do przygotowania laurek dla Dziadków.

BAL KARNAWAŁOWY
BAL KARNAWAŁOWY
luty 2022

To był wyjątkowy i bardzo radosny dzień dla wszystkich przedszkolaków-  bal karnawałowy. Od rana dzieci przychodziły przebrane w niesamowite, przepiękne stroje. Przedszkole wypełniło się księżniczkami, wróżkami, czarodziejami, piratami,  super bohaterami i policjantami, i jeszcze wielu innymi bohaterami z ulubionych bajek dzieci. A na balu same niespodzianki: tańce, korowody, zabawy,   gry i konkursy.

Z wizytą u św. Mikołaja
Z wizytą u św. Mikołaja
grudzień 2021
WIGILIA
WIGILIA
grudzień 2021

Kilka dni przed Bożym Narodzeniem w naszym  przedszkolu odbyła się uroczysta wigilia. Dzieci w swoich grupach zasiadły do pięknie nakrytych stołów, na których znajdowały się tradycyjne potrawy wigilijne. Był barszcz, ziemniaczki, ryba oraz kapusta z grzybami. Była też wspaniała chwila składania życzeń, dzielenie się opłatkiem, śpiewania kolęd i pastorałek. Dzieci potrafiły stworzyć niepowtarzalną serdeczną atmosferę, utrwalając polskie tradycje świąteczne wprowadziły nas wszystkich w magiczny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia dzieci szły do domu niosąc własnoręcznie zrobione kartki z życzeniami oraz upominki od Gwiazdora.

Tam na niebie gwiazdka świeci, choć jest daleko stąd, życzy Wam Wesołych Świąt!!!

BOMBKI CHOINKOWE
BOMBKI CHOINKOWE
grudzień 2021

Króliczki wykonały brokatowe bombki z własnym imieniem.

KALENDARZ ADWENTOWY
KALENDARZ ADWENTOWY
grudzień 2021

Dzieci uwielbiają niespodzianki, prezenty, tajemnice – kalendarz adwentowy to coś idealnego dla przedszkolaków! Uczy oczekiwania, odliczania i daje wiele radości. Coś drobnego często bardziej zainteresuje dziecko, niż wielkie prezenty. Warto przygotowywać się do pięknego czasu jakim jest Boże Narodzenie dłużej, niż jeden przedświąteczny tydzień. Króliczki w tym roku odkrywają tajemnice kalendarza w postaci kominka ze świątecznymi skarpetami. Jednym ze zadań było np. zbudowanie choinki z klocków.

ANDRZEJKI
ANDRZEJKI
listopad 2021

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W Wigilię św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Koniec listopada, to czas Andrzejek - czarów, wróżenia, przepowiadania, co przed nami. Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka.  Dowiedzieliśmy się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości i tej bardziej odległej (np. jaki zawód wybiorą przedszkolaki w dorosłym życiu). Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią - przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki i słodki poczęstunek.

URODZINKI
URODZINKI
listopad 2021

W jednym z ostatnich dni listopada obchodziliśmy czwarte urodziny Macieja i Waneski. Króliczki złożyły im najlepsze życzenia oraz miały okazję do wspólnej zabawy tanecznej. 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
listopad 2021

25 listopada, jak co roku, przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym pluszowym przyjacielem. Każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia każdego z przyniesionych pluszaków. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię święta oraz poszerzyły swoją wiedzę o niedźwiedziach. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, wspólne śpiewanie piosenek, misiowe tańce, czytanie bajek o misiach, kolorowanki z misiami itd. Dzień ten pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.
 

11 LISTOPADA
11 LISTOPADA
listopad 2021

W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Pielęgnując tradycje polskie już 10 listopada obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Głównym celem było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych Polski. Dzieci recytowały wiersz "Katechizm polskiego dziecka", oglądały film edukacyjny "Polskie symbole narodowe", wykonywały prace plastyczne, flagę Polski, a także odśpiewały wraz z nauczycielami o godz. 11:11 Mazurka Dąbrowskiego, przyłączając się tym samym do akcji "Szkoła do hymnu".

Dzień postaci z bajek
Dzień postaci z bajek
listopad 2021

Dzień Postaci z Bajek obchodzimy 5 listopada. To wyjątkowy dzień, który już na stałe zapisał się w naszym przedszkolnym kalendarzu. Króliczki zmalowały ogromne kolorowanki z Pszczółką Mają, Bobem Budowniczym i Barbie. Każde dziecko mogło wcielić się w rolę Rydera czy pięknej księżniczki...  Były zabawy polegające na rozpoznawaniu bajek na podstawie przeczytanych fragmentów jak i rekwizytów związanych z danym utworem.

URODZINKI
URODZINKI
październik 2021

Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem szczególnie ważnym. Jest to „Jego dzień”. To właśnie ten mały człowiek w tym dniu znajduje się w centrum uwagi. Jest najważniejszy, a inni zastanawiają się w jaki sposób mogą mu sprawić radość i przyjemność. Dzień ten stanowi symbol jego narodzin i przyjścia na świat. Urodziny w naszym przedszkolu to jedyna w swoim rodzaju wyprawa w świat przygody, która na długo pozostaje w pamięci dzieci, a w szczególności jubilata. To bardzo ważne wydarzenie pełne niespodzianek i niezapomnianych przeżyć. Dlatego w naszym przedszkolu świętujemy urodziny każdego dziecka. Życzymy dużo zdrowia i  spełnienia marzeń  Ani, Tobiaszkowi i Lence!

DZIEŃ KUNDELKA
DZIEŃ KUNDELKA
październik 2021

25 października przedszkolaki  obchodziły Dzień Kundelka. Z tej okazji dzieci wraz z wychowawczynią podczas zajęć miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu pomocy. Na początku została przedstawiona prezentacja na temat psów, ich budowy, różnych rasach oraz zachowaniu. Wychowawczyni przeczytała dzieciom bajkę o psie Cliffordzie. Całość święta zwieńczyło wykonanie prac plastycznych o pieskach- masek piesków. Dzieci miały także prezent dla Schroniska w Dalabuszkach - karmę dla zwierząt. Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie będą pamiętać o tym, że liczy się każda, nawet najmniejsza pomoc.

Wszystkim Przedszkolakom oraz ich Rodzicom składam serdeczne podziękowania za wsparcie naszej akcji!

Arbuzy
Arbuzy
październik 2021

Króliczki ćwiczyły pracę rąk- malowały talerzyk farbami a następnie przewlekały włóczką nacięte talerzyki z których powstały arbuzy.

LICZYMY LIŚCIE
LICZYMY LIŚCIE
październik 2021

Gdy za oknem szaro i buro Króliczki przyniosły do sali kolorowe liście. Dzieci nazywały jesienne barwy listeczków, porównywały ich wygląd, kształt oraz liczyły jesienne liście. Króliczki zachęcają do zbierania jesiennych darów z rodziną. Wybierzcie się na spacer i poszukajcie zjawiskowych liści! 

PAŹDZIERNIK
PAŹDZIERNIK
październik 2021

Kolorowe Liście
Idzie lasem Pani Jesień
I maluje liście w lesie.
Te są żółte, te czerwone,
A te jeszcze są zielone.
Liście piękne, kolorowe
Lecą dzieciom wprost na głowę.

Króliczki stworzyły za pomocą stempelków z gąbki jesienne liście. Spójrzcie na ich barwy, czyż nie piękne?

O bezpieczeństwie na ulicy
O bezpieczeństwie na ulicy
październik 2021

Kolejny dzień rozmów przedszkolaków z grupy Króliczki o bezpieczeństwie na ulicy za nami. Bawiliśmy się według metody Batii Strauss „Jedzie auto”, słuchaliśmy pogadanki naszego przyjaciela Edzia, który wyjaśnił jak należy przechodzić na przejściu dla pieszych. Wykonaliśmy także pracę plastyczną "Sygnalizator świetlny".

Dzień chłopaka
Dzień chłopaka
październik 2021

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!


Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu  dziewczynki wręczały chłopcom upominki: medal i dyplom oraz składały życzenia szczęścia, zdrowia i radości! 
 

URODZINKI
URODZINKI
październik 2021

Wielu chwil radości,
aby każdy dzień był dla Was niezapomnianą przygodą i powodem do zadowolenia.
Aby nigdy nie zabrakło Wam CIEPŁA i MIŁOŚCI
najważniejszych osób w Twoim życiu,
Bądźcie zawsze szczęśliwi i wyrozumiali,
i aby nigdy nie opuszczał Was dobry nastrój!


Króliczki świętowały urodziny dzieci, które urodziły się we wrześniu i w letnich miesiącach. Koledzy i koleżanki złożyły życzenia rówieśnikom, zaśpiewały "Sto lat". Jednak najciekawszymi atrakcjami były zabawy z balonami i tańce w parach. Dzieci pełne szczęścia w podziękowaniu za pamięć poczęstowały wszystkich cukierkami!
 

GIMNASTYKA SMYKA
GIMNASTYKA SMYKA
wrzesień 2021

Króliczki dbają o swoje zdrowie i regularnie ćwiczą. Wykonywaliśmy różne ćwiczenia gimnastyczne. Poprawiamy swoją szybkość , zwinność i  wzmacniamy siłę ramion , nóg i tułowia. Pamiętajmy o codziennym wykonywaniu ćwiczeń gimnastycznych, aby nasze ciało i umysł były zdrowe i prawidłowo się rozwijało.

LEŚNE LUDKI
LEŚNE LUDKI
wrzesień 2021

Świadoma stymulacja sensoryczna pomaga w pełniejszym rozwoju dziecka. Dzięki niej maluch ma szansę na maksymalne rozwijanie się w ramach swoich możliwości. Z tych powodów Króliczki poznały wygląd kory drzew, mchów, różnych gałązek, liści dębu szypułkowego - ich zapach i dotyk. Dzieci tworzyły różne kompozycje z naturalnych elementów, powstały serca i różne pachnące drzewa!

Słoneczniki
Słoneczniki
wrzesień 2021

"Słoneczniki wysokie, wysmukłe, jesienne
Przywodzące na myśl pory pełne słońca, a także deszcze zmienne
Stoicie rzędem, na przemian to żółcią, to złotem błyskając
Koniec lata , a przybycie jesieni ludziom z wolna objawiając"


Króliczki podziwiały piękno ogrodowych słoneczników: porównywały różne odmiany, nazywały ich barwę, określały ich przeznaczenie i pobudzały swoje zmysły. Spójrzcie na fotografie i dostrzeżcie piękno tych kwiatów!
 

Nasza grupa
Nasza grupa
wrzesień 2021

Pierwszego września Przedszkole Miejskie nr 5 im. Kubusia Puchatka powitało grupę "Króliczki" do której dołączyło sześcioro dzieci. Obecnie "Króliczki" to grupa trzy i czterolatków: jedenastu chłopców i  czternastu dziewczynek, które będą razem poznawać świat. Życzymy "Króliczkom" wielu radosnych chwil, ciekawych doświadczeń i udanej zabawy w gronie życzliwych kolegów!