Maleństwa
Urodzinki maj
Urodzinki kwiecień
Urodzinki marzec
Urodzinki luty
Urodzinki styczeń
Urodzinki grudzień
Urodzinki październik
Urodzinki wrzesień
30 września obchodziliśmy urodzinki przedszkolaków urodzonych w lipcu, sierpniu i wrześniu. Wszystkie dzieci radośnie odśpiewały jubilatom „STO LAT” i życzyły wszystkiego najlepszego. Tradycyjnie dla naszych jubilatów zostało zorganizowane przyjęcia urodzinowe z przepysznymi cukierkami oraz dyplomami.30 września obchodziliśmy urodzinki przedszkolaków urodzonych w lipcu, sierpniu i wrześniu. Wszystkie dzieci radośnie odśpiewały jubilatom „STO LAT” i życzyły wszystkiego najlepszego. Tradycyjnie dla naszych jubilatów zostało zorganizowane przyjęcia urodzinowe z przepysznymi cukierkami oraz dyplomami.
Korzystając z darów natury, Maleństwa skorzystały ze ścieżki sensorycznej. Dziecko w ten sposób doznaje przyjemnych dla niego, a czasem mniej przyjemnych wrażeń dotykowych. Ma to na celu stymulację zmysłu dotyku. To bardzo ważne dla nas ćwiczenie- nasze zmysły często potrzebują dodatkowych stymulacji.
Na zakończenie roku szkolnego w przedszkolu zorganizowaliśmy matematyczne podchody. Dzieciom bardzo spodobał się taki sposób utrwalania wiedzy matematycznej. "Maleństwa" podążały za czerwonymi strzałkami, w poszukiwaniu ukrytych kopert z zadaniami w tym samym kolorze. Musieliśmy wykonać kilka zadań ruchowych, np. pajacyki czy przysiady. Policzyliśmy, ile było w grupie dziewczynek, a ilu chłopców i określiliśmy kogo jest więcej. Układaliśmy wieże z klocków od najmniejszej do największej. Ustawilismy się w koło, lecz nie lada wyzwaniem byo ustawienie się w kształcie trójkąta. Szukaliśmy też w okolicy różnych kształtów, co bardzo nam się spodobało. Na koniec trasy podchodów czekała na nas słodka, cukierkowa niespodzianka.
Jak lato, to oczywiście lody! Przy okazji rozmów na temat wakacji oraz lata, dzieci bardzo chętnie wspominają wyjścia na lody. "Maleństwa" opowiadały o swoich ulubionych smakach lodów, a następnie wykonały pracę plastyczną z użyciem płatków kosmetycznych.
"Maleństwa" korzystają z przepięknej, letniej pogody i spędzają czas na świeżym powietrzu. Dzięki zabawom ruchowym dzieci rozwijają sprawność fizyczną, wzmacnianią swoją kondycję, a poprzez zabawy w grupach uczą się współpracy czy umiejętności rozwiązywania problemów. Dodatkową atrakcją podczas zabaw na dworze były smakowite lody dla ochłody!
W tym tygodniu "Maleństwa" wykorzystują w zabawie elementy kodowania. Bawiliśmy się z matą do kodowania, układaliśmy kolorowe kubeczki wg wzoru czy też kolorowaliśmy wg kodu. Podczas takich zabaw dzieci uczą się postępowania wg instrukcji, rozwijają umiejętność logicznego myślenia jak również rozwijają umiejętność koncentracji uwagi.
W poniedziałek, 14 czerwca, mieliśmy okazję skorzystać z drugiej części atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Przyjechali do nas panowie z dmuchanymi zamkami. Mogliśmy zjeżdżać na zjeżdżalni, skakać czy pokonywać dmuchane przeszkody. Uśmiechy nie schodziły z naszych twarzy. Bawiliśmy się rewelacyjnie! Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Przy okazji poznawania ekosystemu staw, "Maleństwa" wykonały pracę plastyczną techniką origami. Porównywaliśmy wielkości kół, doskonaliliśmy precyzję paluszków oraz uczyliśmy się postępować według instrukcji. Z niepozornych zielonych kółek powstały bardzo ładne żabki.
Pogoda za oknem sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. My również skorzystaliśmy z wiosennej atmosfery i zorganizowaliśmy zabawy ruchowe na zewnątrz. Byliśmy podzieleni na dwie drużyny i braliśmy udział w zabawach z piłkami. Bardzo nam się ta forma aktywności ruchowej spodobała.
Dzień Dziecka to bardzo radosne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Taki też był i dla naszych przedszkolaków. W naszym przedszkolu tego dnia cały dzień trwały zabawy i było mnóstwo niespodzianek. Z powodu niesprzyjającej aury nie wszystkie udało się zrealizować.Dzień obfitował w liczne atrakcje miedzy innymi : konkursy, tańce przy muzyce, słodki poczęstunek. Odbył się również kinowy seans filmowy. Oglądaliśmy bajkę pt. „Psi Patrol”. Dzieci mogły poczuć atmosferę prawdziwego kina a nawet zjeść popcorn. Aby umilić najmłodszym ten wyjątkowy dzień, Pani Dyrektor zaprosiła przedszkolaki na lody.
Na zakończenie każdy otrzymał niespodziankę. I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele miłości i serca od rodzin i nauczycielek, w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo. Uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo.
"Maleństwa" poprzez zabawę ze swoimi imionami kontynuują swoją przygodę z nauką czytania wg Odimiennej Metody Nauki Czytania dr Ireny Majchrzak. W tym tygodniu ćwiczyliśmy składanie swojego imienia z pojedynczych liter. Świetnie wychodziło nam układanie liter wg wzoru. Spróbowaliśmy też układać swoje imię z pamięci. Jesteśmy naprawdę w tym rewelacyjni! A że zabaw z literkami było nam nadal mało, to wymienialiśmy się między sobą kopertami i układaliśmy imiona kolegów i koleżanek. Bardzo lubimy zabawy z imionami!
Co roku o tej porze w przedszkolu trwają wielkie przygotowania do jednej z najważniejszych uroczystości "Dnia mamy i taty". W tym roku dzień ten wyglądał nieco inaczej niż zwykle. Ale Maleństwa pamiętały i dla Państwa upominki miały.
Z okazji Święta Waszego życzymy wszystkiego najlepszego: niech każdy dzień dostarcza radości i uśmiech zawsze w sercach gości, niechaj problemy Was omijają, a dzieci bardzo Was kochają. Bo jak nikt inny na świecie, Wy na to zasługujecie ;)
W tym tygodniu dzieci z grupy "Maleństwa" poznawały ekosystem: 'łąka'. Rozmawialiśmy o zwierzętach żyjących na łące oraz o roślinach, jakie tam rosną. Na zakończenie, w naszym przedszkolu odbył się balik tematyczny "Na majowej łące". Dzieci przyszły do przedszkola przepięknie przebrane! Wśród przebrań można było odnaleźć: motyle, biedronki, myszki, bociany, żabę, jeżyka, królową kwiatów, ślimaka, dzięcioła czy liska. Wspólnie bawiliśmy się przy muzyce, a także wyszliśmy w naszych strojach na krótki spacer. Dzieciom bardzo podobał się dzisiejszy dzień! Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie!
Za oknami robi się coraz cieplej i "Maleństwa" korzystają ze słonecznej pogody, spędzając aktywnie czas na świeżym powietrzu. Na placu zabaw rozwijamy swoją sprawność fizyczną i świetnie się bawimy. Bardzo lubimy też budować zamki, tunele i babki z piasku.
W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy "Maleństwa" rozmawiały o wodzie- gdzie możemy ją znaleźć, do czego potrzebujemy wodę, a także jak ważne jest jej oszczędzanie. Bardzo dużo radości sprawiły nam wykonywane doświadczenia z użyciem wody. Sprawdzaliśmy co pływa, a co tonie, ile monet zmieści się w szklance pełnej wody, co się w wodzie rozpuszcza, a także wykonalismy dowświadczenie "hodowla kryształków". Poznaliśmy również trzy stany skupienia wody. Obserwowaliśmy parę wodną, wodę w stanie ciekłym, jednak najciekawszy okazał się dla nas lód, który roztapiał się w naszych dłoniach. Poprzez wykonanie doświadczenia "kapiący kran" uświadomiliśmy sobie, jak ważne jest dokładne zakręcanie wody, by ją oszczędzać. Dzieci były bardzo zadowolone z udziału w różnych wodnych eksperymentach.
4 maja obchodzimy Dzień Strażaka, a "Maleństwa" przez cały tydzień poznawały instytucję straży pożarnej, w ramach realizacji Wewnątrzprzedszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego. Uczyliśmy się numeru alarmowego, rozmawialiśmy o sytuacjach, w jakich możemy zadzwonić po straż pożarną czy też poznawaliśmy sprzęt potrzebny strażakom do pracy. Wykonaliśmy również pracę plastyczną techniką stemplowania- wóz strażacki.
Maleństwa uczestniczyły w kolejnych warsztatach online z Panem Pianką. Z piankowych klocków dzieci przygotowały wiosenne bociany. Zajęcia były kreatywne i bardzo wszystkim się podobały. Okazuje się, że z kukurydzianych, barwnych pianek można zrobić wiele pięknych rzeczy, między innymi: zwierzątka, roślinki oraz wszystko to, o czym każdy przedszkolak marzy. Zabawa z piankami trwała długo i sprawiła dzieciom ogromną przyjemność. Wszyscy bawili się doskonale.
"MALEŃSTWA", już jakiś czasu temu, rozpoczęły wielką przygodę ze światem liter. Poprzez zabawę będziemy uczyć się czytać, rozpoczynając od nauki zapisu graficznego swojego imienia. Świetnie nam idzie! Każdy z nas potrafi rozpoznać swoją wizytówkę na liście obecności, na krzesełku czy też podczas zabaw, np. 'deszcz wizytówek' lub 'czyje to imię?'. Ćwiczymy także odszukiwanie kolejnych liter swojego imienia na naszej 'ścianie pełnej liter'. Zabawy z wizytówkami sprawiają nam dużo radości.
W piątek, w ramach zajęć ruchowych, bawiliśmy się na torze przeszkód. Jest to jedna z naszych ulubionych zabaw. Podczas zajęć na torze przeszkód ćwiczyliśmy równowagę, rzut do celu czy podskoki. Musieliśmy też wykazać się cierpliwością w oczekiwaniu na swoją kolej. Ale przede wszystkim świetnie się bawiliśmy!
22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. W związku z tym, przez cały tydzień rozmawialiśmy o naszej planecie, poznawaliśmy sposoby dbania o środowisko czy też utrwalaliśmy zasady segregowania śmieci. Poprzez zabawę uczyliśmy się do jakich pojemników należy wrzucać różnego rodzaju odpady, wykonaliśmy przepiękne prace plastyczne "Ziemia- moja planeta", a także układaliśmy puzzle z zasadami "ekokultury". Bo bycie eko jest fajne!
26 marca w przedszkolu odbyło się śniadanko wielkanocne. Tego dnia, dzieci przyszły odświętnie ubrane i wspólnie zasiedliśmy do świątecznego stołu. Zgodnie z tradycją, na stole pojawiły się jajka, kiełbaski, wędliny czy sałatka. Po uroczystym śniadanku wielkanocnym, otrzymaliśmy list od Zajączka. Były w nim zawarte zadania, takie jak na przykład świąteczne zagadki czy zaśpiewanie wielkanocnej piosenki oraz wskazówki jak odnaleźć słodkie upominki. Z przyjemnością wyruszliśmy na poszukiwania zajączków.
W związku z nadchodzącą wiosną, "Maleństwa" rozmawiają o pracach w ogródku. Poznaliśmy narzędzia potrzebne do prac w ogrodzie, wymienialiśmy, co rośnie w ogródku, a także jakie prace się tam wykonuje. Ponadto posadziliśmy kwiatki w naszej sali. Wiemy, by cebulki wyrosły potrzebna jest ziemia, słońce oraz woda. W najbliszym czasie będziemy o nie regularnie dbać i mamy nadzieję, że urosną nam piękne kwiaty.
W piątek w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Królowej Nauki- Matematyki. Z tej okazji zagraliśmy w grę planszową. Każde dziecko rzucało kostką, przeliczało wyrzuconą liczbę oczek, a następnie przesuwało pionek na planszy. Nasza gra obfitowała w różnego rodzaju zadania do wykonania. Były to zadania związane z naszą grupą (np. wymienić zasady panujące w grupie czy imiona cioć), zadania matematyczne (np. przeliczyć wybrane elementy), z zakresu przyrody (np. wymienić zjawiska charakterystyczne dla pór roku) czy zadania ruchowe (np. wykonanie określonej liczby podskoków, zadania z woreczkami czy przejście przez tunel). Dzieciom bardzo dużą radość sprawiła wspólna gra!
W czasie rozmów o zdrowym stylu życia, nie mogło zabraknąć kwestii piramidy żywienia. Omawialiśmy jej kolejne fragmenty i opowiadaliśmy, co najbardziej lubimy jeść. Dzieci utrwalały, jak ważna jest codzienna aktywność fizyczna, znajdująca się na dole piramidy. Wiemy, że zdrowa dieta oraz ruch wpływają na nasze samopoczucie.
8 marca w Dniu Święta wszystkich Kobiet, tych dużych i tych małych, chłopcy z naszego przedszkola przygotowali dla swoich koleżanek wiele niespodzianek. Na początek złożyli życzenia i odśpiewali 100 lat! Kilka dni wcześniej na zajęciach plastycznych wykonali przepiękne laurki, które potem uroczyście wręczyli dziewczynkom. Przez cały dzień nasi chłopcy byli bardzo mili i uprzejmi dla swoich koleżanek. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.
W tym tygodniu rozmawiamy o zdrowym stylu życia. Poznajemy nawyki, które pomagają w utrzymaniu zdrowia. Wiemy, jak niezbędna jest aktywność fizyczna, higiena osobista, a także zbilansowana dieta. W ramach zajęć rozpoznawaliśmy owoce z zamkniętymi oczami. Zabawa ta ćwiczy zmysł dotyku oraz rozwija wyobraźnię. Następnie ćwiczylismy umiejętność przeliczania owoców. Z przyjemnością zasiedliśmy do stołu, gdzie mogliśmy zajadać się owocami, które sami przygotowaliśmy. Najpierw je umyliśmy, by następnie ćwiczyć samodzielność oraz umiejętność posługiwania się nożem. Samodzielnie przygotowana przekąska bardzo nam smakowała!
W dniach 15.02.- 26.02.2021r. dzieci z grupy "Maleństwa" realizowały projekt edukacyjny "POGODA". Dużo rozmawialiśmy o zjawiskach atmosferycznych oraz oglądaliśmy filmy na temat ich powstawania. W ramach zabaw o pogodzie wykonaliśmy piękne prace plastyczne, ćwiczyliśmy układ taneczny z parasolami, ćwiczyliśmy grafomotorykę czy rozwiązywaliśmy zagadki. Najbardziej dzieciom podobały się różnego rodzaju doświadczenia, jakie przeprowadzaliśmy w sali. Codziennie sprawdzaliśmy też, jaka jest pogoda i zaznaczliśmy ją na grupowym kalendarzu pogody. Dzięki realizacji tego projektu dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat pogody oraz powstawania zjawisk atmosferycznych.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z działań podejmowanych w trakcie projektu.
WPROWADZENIE
SIATKA WSTĘPNA I LISTA PYTAŃ
DOŚWIADCZENIA: JAK POWSTAJĄ DESZCZI CHMURY
KARTY PRACY
POGODA NA KAŻDĄ PORĘ ROKU - PRACA PLASTYCZNA
TĘCZA - PRACA PLASTYCZNA
PROGNOZA POGODY I ZAGADKI W FORMIE PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ
DOŚWIADCZENIE - TĘCZA NA TALERZU
DOŚWIADCZENIE - WĘDRUJĄCA WODA W KOLORACH TĘCZY
WIATR I ZABAWY Z PIÓRKAMI
ZABAWA RUCHOWA Z PARASOLAMI
ZABAWY MATEMATYCZNE
PIOSENKA O POGODZIE - ZABAWY Z INSTRUMENTAMI
KALENDARZ POGODY - WYKONANE W DOMU
PODSUMOWANIE PROJEKTU
W karnawale jest czas na bale! Również w naszym Przedszkolu urządziliśmy bal karnawałowy. Wszyscy przyszli pięknie przebrani, bawiliśmy się i tańczyliśmy przy rytmach muzyki. Każdy mógł zaprezentować swój strój na czerwonym dywanie oraz opowiedzieć o nim kilka słów. W przerwie między tańcami uraczyliśmy się słodkim poczęstunkiem. "Maleństwa" bawiły się doskonale!
Zima w końcu dała o sobie znać. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu rzucając śnieżkami do siebie, a także „atakując” kulami śniegowymi swoje ciocie (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa). Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.
Powoli dobiega końca czas karnawału. "Maleństwa", w oczekiwaniu na bal, rozmawiały czym on jest i z czym się wiąże. Z karnawałem kojarzy nam się przedw wszystkim bal, ale również tańce, maski, muzyka czy balony. I to właśnie z balonami wykonaliśmy kilka ekserymentów. Dzieciom bardzo się one podobały, były zaskoczone ich efektami oraz dostarczyły dużo nam radości.
W ramach zajęć dotyczących tematu emocji, dzieci z grupy "Maleństwa" wykonały pracę plastyczną. Każdy wybierał dowolny kolor farby, tworzył z niej kleksa i za pomocą słomki rozdmuchiwał go. Zabawa z kleksami i słomkami służy wzmacnianiu aparatu mowy. Następnie dzieci przyklejały ruchome oczy oraz nosy z pomponów. Po wyschnięciu farby, każdy dorysował dowolną buzię i opowiadał, jaka emocja powstała. Dzieci były bardzo zadowolone z efektów swoich prac.
"Maleństwa" podczas zajęć rozmawiały na bardzo ważny temat- czym są emocje. Poznawaliśmy takie emocje, jak radość, smutek, złość, strach czy zdziwienie. Uczyliśmy się je rozpoznawać, mówiliśmy, w jakich sytuacjach je odczuwamy oraz jak się wtedy zachowujemy. Bardzo spodobała nam się zabawa z lusterkami, w których pokazywaliśmy różne miny. Szeroko uśmiechaliśmy się, by okazać radość lub mocno otwieraliśmy oczy ze zdziwienia. Dzięki takim zajęciom, dzieci rozwijają inteligencję emocjonalną- uczą się rozpoznawać i nazywać emocje, a także poznają sposoby radzenia sobie z nimi.
W ostatnim tygodniu stycznia, "Maleństwa" rozmawiały o porach roku. Wymienialiśmy ich nazwy, opisywaliśmy ilustracje związane z każdą porą roku oraz staraliśmy się zapamiętać, jakie zmiany w przyrodzie zachodzą z każdą nową porą roku. Poznaliśmy też kolory symbolizujące daną porę roku i poprzez codzienne zabawy staraliśmy się je zapamiętać. Uczyliśmy się również piosenki "Znow minął rok", która opowiada zjawiskach charakterystycznych dla danej pory roku. Dzieci wykonały pracę plastyczną techniką stemplowania "Cztery pory roku w oknie". Zachęcamy do utrwalania z dziećmi zdobytej wiedzy.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka "Maleństwa" wykonały upominki dla swoich Dziadków, nauczyły się wierszyka oraz piosenki. Zrobiliśmy również pracę plastyczną przedstawiającą portret Babci i Dziadka. Wszystkim Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia, radości i pociechy z wnucząt!
Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują
Zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia babci bluzkę pierze
Wnusio już podaje kapcie,
bardzo Kocha swoja babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!
Czas ferii "Maleństwom" wypełniała zabawa. Podczas zabaw dzieci uczą się współpracować, czekać na swoją kolej, rozwijają swoją wyobraźnię oraz zasób swojego słownictwa. "Maleństwa" najchętniej bawią się różnego rodzaju klockami, lalkami oraz kuchnią. Ponadto rozwiązywaliśmy zimowe zagadki, kolorowaliśmy zimowe obrazki, rozpoznawaliśmy melodię znanych piosenek, bawiliśmy się z chustą animacyjną oraz rozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw na śniegu.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku. 22 grudnia w przedszkolu obchodziliśmy wigilię. Przyjęliśmy odwiedziny Gwiazdora, który wręczył nam prezenty. Zaśpiewaliśmy świąteczne piosenki oraz kolędy. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola odświętnie ubrane i wspólnie usiedliśmy do wigilijnego posiłku. Dzieciom bardzo podobała się świąteczna atmosfera, która panowała w przedszkolu.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim dużo zdrowia, radości, siły, pogody ducha oraz powodów do uśmiechu każdego dnia!
Dzieci z grupy "Maleństwa" ponownie wzięły udział w kreatywnych warsztatch on-line z Panem Pianką. Tym razem wykonaliśmy bożonarodzeniowe piankowe choinki. Dzieci otrzymały magiczne pianki i wilgotne ściereczki, dzięki którym pianki mogły się ze sobą sklejać. W skupieniu oglądaliśmy film z Panem Pianką i postępowliśmy zgodnie z poleceniami. Dzieci uczyły się postępować zgodnie z usłyszaną instrukcją, rozwijały sprawność manualną, a przy doskonale się bawiły. Choinki prezentowały się przepięknie i każdy był dumny z efektu swojej pracy.
Grudzień to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie, "Maleństwa" przygotowały ozdoby choinkowe wykonane z masy solnej. Najpierw masę ugniataliśmy, ściskaliśmy, formowaliśmy kule oraz wałki. Następnie z foremek wycinaliśmy różne kształty. Praca z masą solną przyczynia się do rozwoju twórczego myślenia, a przede wszystkim rozwija sprawność manualną. Dzieciom bardzo podobała się praca z masą solną!
"Jedzie święty Mikołaj
Białą brodą świeci,
Worek z prezentami
Ma dla grzecznych dzieci."
7 grudnia w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Mikołajki. Tego dnia każdy z nas miał ubraną mikołajkową czapkę. Dzieci z niecierpliwością wyczekiwały odwiedzin upragnionego gościa. Czas umilaliśmy sobie zabawą, śpiewaniem piosenek, rozwiązywaniem zimowo- świątecznych zagadek czy utrwalaniem wiersza o św. Mikołaju. Słyszeliśmy, jak św. Mikołaj dzwonił dzwonkiem i pukał do drzwi, a potem widzieliśmy go przez okno. Prezenty, które zostawił pod drzwiami sali wywołały mnóstwo uśmiechu na twarzach dzieci.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W tym czasie, w wielu domach pojawi się choinka. Ubieranie świątecznego drzewka jest jedną z tradycji związaną z obchodami tych Świąt. Przy dźwiękach światecznych melodii, "Maleństwa" dekorowały choinkę w swojej sali. Każdy mógł powiesić kolorowe bombki, ciocie pomogły z lampkami oraz łańcuchem i efekt jest zachwycający! W naszej sali już czuć magię nadchodzących Świąt!
Tradycyjnie, w dniu 30 listopada, przypadają imieniny Andrzeja. Ten dzień w naszym przedszkolu to przede wszystkim dzień magicznych wróżb oraz zabawy. Dzieci, biorą udział w andrzejkowych wróżbach, które dostarczają nam mnóstwo radości, śmiechu i zabawy. Nie mogło zabraknąć lania wosku, z którego powstawały różne figury. Ta wróżba rozbudziła naszą wyobraźnię- każdy opisywał, co widzi w swojej woskowej wróżbie. Wśród innych zabaw było układanie butów, przekłuwanie serca, czy losowanie przyszłego zawodu. Podczas andrzejkowej zabawy nie mogło zabraknąć muzyki. Tańczyliśmy z balonami, na gazetach, w kole i w parach. A w ramach przerwy czekał na nas słodki poczęstunek. Serdecznie zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć!
25 listopada w naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia”. W tym wesołym dniu na przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy , poznały historię misia , oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. Bawiły się m. in. przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie", brały udział w różnych zabawach ruchowych, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Tego dnia dzieci uczestniczyły również w warsztatach z Panem Pianką, które w tym roku, ze względu na pandemię odbyły się online.
"Maleństwa" w minionym tygodniu poznawały przygotowania zwierząt do zimy. Wiemy, że jeże układają się do snu w kopcach liści, niedźwiedzie zapadają w sen zimowy w gawrach, a wiewiórki gromadzą zapasy w swoich dziuplach. Rozmawialiśmy również o ptaszkach, którym trudno jest znaleźć pożywienie w okresie jesienno- zimowym. Dlatego postanowiliśmy im pomóc. W ogródku przedszkolnym umieściliśmy karmnik, do którego będziemy wsypywać ziarenka dla skrzydlatych przyjaciół.
Grupa „Maleństwa” miała możliwość poznać instrumenty muzyczne i pograć na nich. Były grzechotki, tamburynki i bębenki. Największą atrakcją dla dzieci była oczywiście samodzielna gra na instrumentach. Gra na instrumentach uczy dzieci koncentracji, cierpliwości i śmiałości, kształtuje słuch i poczucie rytmu, daje też pewność siebie. Przy włączonej muzyce każde dziecko kolejno poruszało instrumentem do rytmu.
W ramach realizacji Wewnątrzprzedszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego dzieci z grupy "Maleństwa" poznały zawód krawcowej. Rozmawialiśmy, na czym polega praca krawcowej oraz jakich narzędzi używa w swojej pracy. Na podstawie historyjki obrazkowej omówiliśmy etapy pracy krawcowej. Mogliśmy też zobaczyć, jak działa maszyna do szycia. Oglądaliśmy różne rodzaje materiałów i wymyślaliśmy, co mogłoby z nich powstać.
W minionym tygodniu dzieci z grupy "Maleństwa" rozmawiały o Gostyniu. Na zdjęciach oraz pocztówkach poznawaliśmy zabytki Gostynia, a także inne atrakcje naszej miejscowości. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną nie mogliśmy wybrać się na spacer ulicami miasta i obejrzeć wybranych obiektów, do czego jednak gorąco zachęcamy Rodziców. W ramach pracy plastycznej omówiliśmy herb Gostynia i go pomalowaliśmy.
Dzieci z grupy "Maleństwa" wybrały się do ogrodu przedszkolnego wyposażone w lupy. Podczas pobytu na świeżym powietrzu dzieci z przyjemnością dokładnie obserwowały liście, biedronki, drzewa, trawę czy krzewy. Obserwacje przyrodnicze służą między innymi rozwijaniu ciekawości świata, dostrzeganiu zależności, ćwiczą koncentrację uwagi czy wzbogacają zasób słownictwa. Dzieci, obserwując przyrodę, stawiają pytania, na które wspólnie staramy się znaleźć odpowiedzi. Byliśmy bardzo ciekawi, ile kropek ma biedronka, czy pod kamieniem znajdziemy skarb, a także jak wygląda liść w powiększeniu. Bardzo nam się podobały zabawy z lupami. Zachęcamy, by wraz z dziećmi obserwować otaczającą nas przyrodę i wspólnie poszukiwać odpowiedzi na nurtujące pytania.
"Dzisiaj Pani nauczyła, jak dbać o przyrodę,
jak jej można pomóc i co robić co dzień.
Do żółtego kosza to, co plastikowe,
do niebieskiego papiery kolorowe,
do brązowej torby wrzućcie trawę, dzieci,
a do torby czarnej pozostałe śmieci."
„Maleństwa” uczą się w przedszkolu, jak możemy zadbać o przyrodę. Do podstawowych sposobów, o jakich mówimy w grupie należą: oszczędzanie wody, światła, niezaśmiecanie środowiska, a także właściwa segregacja odpadów. Dzieciom los Ziemi nie jest obojętny i doskonale wiedzą, jak mogą się o nią troszczyć.
Jesienią możemy podziwiać, jakie piękne barwy przybrały drzewa. Liście zmieniają swoją zieloną barwę na żółte, brązowe, czerwone i pomarańczowe. Dzieci z grupy "Maleństwa" stworzyły swoje jesienne drzewa. Pracę wykonaliśmy robiąc stempelki z farby przy użyciu patyczków do uszu. Efekt był niesamowity i dzieciom bardzo podobały się ich prace!
Dzieci z grupy „Maleństwa ” doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok jabłkowo- marchewkowy. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką , jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie dzieci kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek i marchwi. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.
W grupie 4-latków odbyły się zabawy ruchowe z wykorzystaniem piłeczek, kolorowych chusteczek i zarf. Na zajęciu zostały wykorzystane zabawy uczące dzieci turlania, skoku, chwytu piłeczki oraz zabawy usprawniające motorykę w zakresie zwinności (np. ćw. równowagi z piłką, ćw. turlania do kolegi/koleżanki piłki itp.). Natomiast zabawy ruchowe ze wstążeczkami były wspaniałą okazją do rozwijania aktywności twórczej przez ruch, zabawę i muzykę. Dzieci przy pomocy rekwizytu jakim była chustka naśladowały wirujące liście.
Wszystkie Przedszkolaki uwielbiają się bawić! Również "Maleństwom" miło mija czas w przedszkolu na zabawie. Jednak czas zabawy jest dla dzieci również czasem nauki. Podczas różnych zabaw dzieci uczą się współpracy w parach lub małych grupach, ćwiczą umiejętność rozwiązywania problemów, rozwijają wyobraźnię, zacieśniają więzi koleżeńskie, uczą się czekania na swoją kolej, czy dzielenia zabawkami. A przy tym wszystkim, doskonale się bawią!
Za oknami można już zauważyć oznaki jesieni. Dzieci z grupy "Maleństwa" poznają i uczą się, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią. Jedną z nich są zmieniające się kolory liści oraz ich opadanie z drzew. Piękne, kolorowe liście można wykorzystać w pracach plastycznych. "Maleństwa" wcieliły się w role fryjerów i za pomocą liści stworzyły przepiękne jesienne fryzury. Wszyscy byliśmy niesamowicie dumni z efektów naszych prac!
30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców” dziewczynki wręczały chłopcom dyplomy „Super Chłopaka” i własnoręcznie namalowane laurki. Były także zabawy i oczywiście mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem.
20 września jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Był to bardzo radosny dzień dla wszystkich Przedszkolaków! W tym dniu braliśmy udział w zabawach tanecznych, bawiliśmy się balonami, a największą atrakcją był przepyszny tort, który zjedliśmy z apetytem. Wszystkim Przedszkolakom składamy najserdeczniejsze życzenia!
Korzystając ze słonecznej pogody, "Maleństwa" bawiły się na świeżym powietrzu. Do zabaw ruchowych wykorzystaliśmy kolorową chustę animacyjną. Z jej wykorzystaniem dzieci uczą się współpracy, utrwalają nazwy kolorów, czy ćwiczą refleks. A przy tym świetnie się bawią!
Początek roku szkolnego to czas, kiedy ustalamy zasady panujące w grupie. Również "Maleństwa" stworzyły grupowy kodeks, w którym zawarte są zasady obowiązujące w naszej grupie. Utrwalaliśmy je, wykorzystując kolorową kostkę do gry z poszczególnymi ilustracjami kodeksu. Wszystkie dzieci doskonale wiedzą, jak należy zachowywać się w grupie. Kodeks został podpisany przez dzieci poprzez zrobienie odcisku swojego palca pod ilustracjami z zasadami.
Na początku września wspominaliśmy minione wakacje. Opowiadaliśmy, w jaki sposób je spędziliśmy oraz jakie przygody zostały w naszej pamięci. Jako pracę plastyczną "Maleństwa" wykonały kolorowe żaglówki. Pomalowaliśmy farbami papierowe rolki, a następnie przyklejaliśmy kolorowe elementy na kartkę. Efekt pracy bardzo spodobał się dzieciom.