Hefalumpki

Kampania społeczna "Cała Polska czyta dzieciom"

Wykorzystując współczesne technologie informatyczne, dzieci mogą obejrzeć i wysłuchać książeczek czytanych przez najbliższych. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, zaangażowanie i odwagę!

Urodzinki

Dzieci urodzone w danym miesiącu świętują wspólnie w ostatni piątek miesiąca. Są wówczas życzenia, upominki oraz poczęstunek - pudełko z cukierkami. Hefalumpkom życzymy zdrówka, szczęścia, cudownego dzieciństwa, dużo uśmiechu i niezapomnianej zabawy. Sto lat!

Dzień Dziecka
Dzień Dziecka
czerwiec 2022

Dzień Dziecka w naszym przedszkolu rozpoczął się już 31 maja, kiedy dzieci miały możliwość zabawy na dużych dmuchanych zjeżdżalniach w ogródku przedszkolnym. Następnego dnia na dzieci czekały lody oraz zabawy ruchowe na placu przedszkolnym przyozdobionym balonami. W tym dniu dla dzieci przygotowanych zostało też wiele  innych atrakcji m.in. malowanie twarzy, bańki mydlane, rysowanie kredą oraz zabawy sportowe. To był wspaniały dzień, co można zobaczyć na twarzach przedszkolaków.

Dzień Mamy i Taty
Dzień Mamy i Taty
maj 2022

Dzień Mamy i Taty to jeden z najbardziej wyjątkowych dni w roku. Z tej okazji 25 maja w naszym przedszkolu pojawili się zaproszeni goście. Jest to szczególny czas, w którym dzieci mają okazję pokazać jak bardzo kochają swoich rodziców. Tego dnia sala przedszkolna stała się sceną, na której przedszkolaki w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Swój występ rozpoczęły przywitaniem gości. Następnie były wiersze, piosenki, tańce oraz życzenia dla kochanych rodziców. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Po części artystycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.

SNIADANKO WIELKANOCNE
SNIADANKO WIELKANOCNE
kwiecień 2022

W środę 13 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się śniadanko wielkanocne. Elegancko ubrani zasiedliśmy wspólnie do stołu. Jak zawsze ciocię kucharki postarały się o wiele pyszności dla nas. Po śniadanku zajączek zostawił nam koperty, w których były zadania do wykonania. Pokierował nas na dwór gdzie pochował nam piękne upominki. To był wyjątkowy dzień, który na długo zostanie w pamięci dzieci. 

"Walentynki dla chłopczyka i dziewczynki"
"Walentynki dla chłopczyka i dziewczynki"
marzec 2022

"Walentynki, walentynki!
Dla chłopczyka i dziewczynki!
Wszyscy mają dziarskie minki,
bo dziś są walentynki!"

 
Z okazji walentynek zrobiliśmy sobie w sali fotobudkę. Rozmawialiśmy również o miłości i szczęściu.  Tego dnia wszyscy byli dla siebie bardzo mili i uprzejmi. Każdy z przedszkolaków dostał również słodką walentynkę. Był to dzień miłych wrażeń.

BAL PRZEBIERAŃCÓW
BAL PRZEBIERAŃCÓW
luty 2022

11 lutego w naszym przedszkolu odbył się długo oczekiwany bal przebierańców. Dzieci mogły się przebrać za swoje ulubione postacie z bajek.  Muzykę było słychać w sali cały dzień. Tańców i zabaw nie było końca. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe tego dnia i na pewno na długo zostanie w ich pamięci. 

LAURKI DLA BABCI I DZIADKA
LAURKI DLA BABCI I DZIADKA
styczeń 2022

Hefalumpki w tym roku przygotowały upominki dla babci i dziadka w formie laurek. Jak na starszaków przystało, dzieci samodzielnie rysowały, kolorowały i pisały. Przedszkolacy narysowali dziadków widzianych z ich perspektywy, podczas ulubionych zajęć oraz wspólnie spędzonych chwil. Prostota i dziecięca kreatywność zapewne wzruszyła nie jedną babcię i dziadka.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka życzymy zdrówka, dużo siły i radości z chwil spędzonych z wnukami!

ZIMOWE PRACE PLASTYCZNE
ZIMOWE PRACE PLASTYCZNE
styczeń 2022

Na każdych zajęciach plastycznych Hefalumpki rozwijają sprawność manualną, kreatywność oraz poznają różne techniki plastyczne. Dzieci wykonały tym razem prace o tematyce zimowej – rękawice i bałwanka. Podczas pierwszej pracy plastycznej dzieci ćwiczyły wycinanie, przyklejanie elementów i stemplowanie. Druga praca plastyczna to doskonalenie umiejętności przyklejania elementów oraz rysowanie pastelami wg własnego pomysłu. Każdy przedszkolak z chęcią przystąpił do zadań.

ĆWICZYMY ZNAJOMOŚĆ LITER
ĆWICZYMY ZNAJOMOŚĆ LITER
styczeń 2022

Hefalumpki biorą udział w wielu grach dydaktycznych, które utrwalają znajomość liter i rozwijają spostrzegawczość, zasób słownictwa i współpracę. Jedną z zabaw było szukanie wśród obrazków wyrazów, rozpoczynających się na daną literę. 5 i 6-latki utrwalają w ten sposób litery poznane w pierwszym semestrze. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, jednak nasi przedszkolacy poradzili sobie wspaniale!

MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
grudzień 2021

Święta Bożego Narodzenia to magiczny i bardzo wyjątkowy czas. 22 grudnia Hefalumpki w przepięknych, eleganckich strojach zasiadły do wigilijnego stołu. Zanim to się jednak stało, dzieci odwiedził gwiazdor, by wręczyć każdemu prezent. Dzieci przywitały go kolędami. Każdy odważny przedszkolak mógł ustawić się do indywidualnego zdjęcia z gwiazdorem. Wspaniałe prezenty dostarczyły dzieciom mnóstwo radości. Przed rozpoczęciem uroczystej Wigilii dzieci podzieliły się opłatkiem i złożyły sobie życzenia. Następnie czekały na nich pyszne, tradycyjne potrawy – barszcz, ryba, kapusta z grzybami, ziemniaki a na deser pierniki, mandarynki i cukierki. Tego dnia śpiewaliśmy wspólnie kolędy i słuchając pastorałek stworzyliśmy świąteczny klimat. Ten dzień pozostanie zapewne w pamięci dzieci na długo, bowiem towarzyszyło im wiele pozytywnych emocji.

CHOINKA WYKONANA Z ODBITYCH DŁONI DZIECI
CHOINKA WYKONANA Z ODBITYCH DŁONI DZIECI
grudzień 2021

Hefalumpki tuż przed świętami Bożego Narodzenia przygotowały wyjątkową pracę – wspólną choinkę wykonaną z odbitych dłoni, które zostały wcześniej pomalowane farbą. Dodatkowo dzieci ozdobiły ją bombkami, które samodzielnie pokolorowały i wycięły. Każdy Hefalumpek podpisał się na pracy i z dumą prezentował efekt końcowy.

ZIMOWA KULA
ZIMOWA KULA
grudzień 2021

Hefalumpki kolejny raz wcieliły się w rolę artystów i przygotowały piękną, zimową pracę plastyczną. Najpierw odrysowywały z szablonu, wycinały i sklejały elementy a następnie malowały farbami zimowy krajobraz. Każda z prac jest inna i wyjątkowa a każde dziecko bardzo się zaangażowało w jej wykonanie.  

NAUKA PROGRAMOWANIA Z ROBOTEM CODEY ROCKY
NAUKA PROGRAMOWANIA Z ROBOTEM CODEY ROCKY
grudzień 2021

Hefalumpki uczą się podstaw programowania dzięki specjalnej aplikacji i robota, który wyglądem przypomina słodką pandę. Dzieci podczas tego zadania wyznaczały trasę, którą robot pokonywał na dywanie, wybierały emocje, które pojawiały się na jego ekranie, tempo i kierunek jazdy. Przedszkolacy uczą się podczas takich zajęć logicznego myślenia i rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Hefalumpki doskonaliły również szybką reakcję, spostrzegawczość i koncentrację uwagi. Codey Rocky bardzo zainteresował dzieci, więc z chęcią będziemy powracali do zajęć z jego udziałem.

KODOWANIE NA DYWANIE
KODOWANIE NA DYWANIE
grudzień 2021

Hefalumpki przypomniały sobie bardzo lubianą i ciekawą metodę - kodowanie na dywanie. Na specjalnych matach do kodowania dzieci za pomocą kolorowych kubeczków rozegrały między sobą grę, wykazując się niezwykłym zaangażowaniem i skupieniem. Dzieci rzucały kostkami i układały kubeczki zgodnie z wylosowaną liczbą oczek. Do innych zadań dzieci należało odwzorowywanie na macie ułożonego wzoru, który został zakodowany. Następnie przedszkolacy układali kubeczki według wzoru z kart. Najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa z kubeczkami i możliwość tworzenia własnych konstrukcji. Metoda „Kodowanie na dywanie” rozwija wyobraźnię przestrzenną, spostrzegawczość i logiczne myślenie. Hefalumpki wspaniale współpracowały w mniejszych grupach i wykazały się niezwykłą kreatywnością, co widać na zdjęciach. Było wesoło i kolorowo!

MALOWANIE WIDELCEM
MALOWANIE WIDELCEM
grudzień 2021

Malowanie farbami nie musi odbywać się tylko przy pomocy pędzla. Hefalumpki na zajęciach plastycznych poznają nowe techniki oraz podejmują ciekawe wyzwania. Dzieci często malują palcami, gąbeczkami i pędzlem a na ostatnich zajęciach malowały… widelcem! Korzystając z tego narzędzia dzieci stworzyły piękne choinki, które następnie ozdobiły bombkami, odciskając farbę palcami. Każda praca jest inna, wyjątkowa. Hefalumpki uwielbiają zajęcia plastyczne, które nie tylko dostarczają nowych umiejętności, ale przede wszystkim są kreatywną zabawą.

MIKOŁAJKI
MIKOŁAJKI
grudzień 2021

Mikołajki to święto bardzo radosne i długo wyczekiwane przez dzieci. Tego dnia na Hefalumpki czekało sporo niespodzianek. Dzieci pozowały w mikołajkowej fotobudce. Zdjęcia z gadżetami sprawiły Hefalumpkom mnóstwo radości. Tego dnia nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć w czapkach. Dzieci przygotowały także pracę plastyczną pt. „św. Mikołaj”, podczas której odtworzyły wizerunek św. biskupa. Przed obiadem przedszkolaki udały się na spotkanie ze św. Mikołajem. Dzieci pięknie wyrecytowały wiersz i zaśpiewały piosenkę a po powrocie do przedszkola odnalazły swoje upominki. To był bardzo wesoły dzień!

CHOINKA W EKOODSŁONIE
CHOINKA W EKOODSŁONIE
grudzień 2021

Choinka Hefalumpków w tym roku jest wyjątkowa i niepowtarzalna, bowiem ozdoby do jej udekorowania zostały zrobione z odpadów. Zanim dzieci ją ozdobiły przygotowały dekoracje. Łańcuch został wykonany z gazety – przedszkolacy samodzielnie ją pomalowali i sklejali łańcuch, poradzili sobie z tym zadaniem wspaniale. Gwiazda na czubek została wykonana z patyczków, wiszące gwiazdki z pociętych rolek po papierze toaletowym, aniołki z papierowej łyżeczki i chusteczek higienicznych, natomiast bombki z nakrętek. Dzieci samodzielnie malowały elementy farbami oraz je sklejały. Wszyscy wykazali się ogromnym zaangażowaniem a efekt końcowy jest piękny! Nasza choinka bierze udział w konkursie „Choinka w ekoodsłonie” organizowanym przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego.

ANDRZEJKI
ANDRZEJKI
listopad 2021

30 listopada Hefalumpki przeniosły się do magicznego świata wróżb i przypomniały sobie zwyczaje andrzejkowe. Każde dziecko miało okazję z pomocą cioci lać wosk przez magiczny klucz, uczestniczyło w zabawie z butami, rozwiązywało zagadki andrzejkowe oraz wylosowało imię przyszłego męża/żony i wykonywany w przyszłości zawód. Nie zabrakło oczywiście zabawy z balonami, podczas której przedszkolacy bawili się wspaniale. Na dzieci czekał tego dnia słodki poczęstunek przy wspólnym stole. Hefalumpki chętnie uczestniczyły w zabawach i wszystkich wróżbach. To był dzień pełen pozytywnych wrażeń!

METODA KOLOROWYCH DŹWIĘKÓW
METODA KOLOROWYCH DŹWIĘKÓW
listopad 2021

Metoda kolorowych dźwięków to innowacyjna metoda nauki utworów muzycznych na podstawie kolorowych i różnorodnych figur geometrycznych. System został opracowany jako pomocnicza metoda nauki gry na pianinie dla najmłodszych dzieci, dla których nauka nut jest jeszcze za trudna. Hefalumpki przypomniały sobie wygląd i sposób grania na instrumencie KolorPiano, czyli pianinku, na którym gra się stopami. Dzieci oswajają się w ten sposób z dźwiękami, utrwalają kolory i figury geometryczne, współpracują ze sobą oraz ćwiczą spostrzegawczość. Hefalumpki grały na instrumencie według własnego pomysłu oraz odtwarzały określone dźwięki, również te, które miały okazję same stworzyć. Dzieci zagrały także utwór „Wlazł kotek na płotek”. Przedszkolacy poradzili sobie wspaniale a gra na instrumencie sprawiła im wiele radości.

PAMIĘTAMY O PTASZKACH
PAMIĘTAMY O PTASZKACH
listopad 2021

Późna jesień i zima to bardzo trudny okres dla ptaków. Hefalumpki pragną im pomóc, dlatego rozpoczęły ich dokarmianie. Dzieci udały się do ogrodu przedszkolnego, by powiesić zawieszki z karmą oraz uzupełniły karmniki dla ptaków za oknem przedszkolnej sali. Do karmnika chętnie przylatują ptaszki a przedszkolacy z wielką radością je obserwują.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
listopad 2021

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji na Hefalumpki czekało mnóstwo atrakcji: dzieci przypomniały sobie misie z różnych bajek, filmów i reklam, zagrały w misiowe memory, układały misie w określonej kolejności, tańczyły z pluszakami, współpracowały w grupach układając puzzle, przygotowały papierowego misia oraz oglądały bajkę z głównym udziałem naszego patrona – Kubusia Puchatka. Każdy przedszkolak w tym dniu mógł zabrać do przedszkola swojego ulubionego misia, który towarzyszył mu cały dzień. To był bardzo ciekawy i intensywny dzień!

ZABAWY Z LITERAMI I SŁOWAMI
ZABAWY Z LITERAMI I SŁOWAMI
listopad 2021

Hefalumpki systematycznie utrwalają poznane litery. Ciekawą zabawą z wykorzystaniem liter jest tworzenie słów z liter już poznanych oraz nauka czytania. Pomocny jest alfabet, który znajduje się w sali, bowiem przypomina dzieciom zapis graficzny liter i kolejność ich występowania. Bardzo często Hefalumpki wyszukują również wyrazy z danej kategorii, rozpoczynające się na daną głoskę. Przedszkolacy z wielkim zaangażowaniem biorą udział we wszystkich czynnościach, zdobywając nową wiedzę i umiejętności.

MISIE
MISIE
listopad 2021

Niedługo obchodzić będziemy Dzień Pluszowego Misia, dlatego Hefalumpki przygotowały pracę plastyczną pt. „Miś”. Do jej wykonania dzieci wykorzystały talerzyki jednorazowe, które pomalowały farbą. Następnie wszystkie elementy odrysowywały z szablonu, wycinały i samodzielnie przyklejały, zatem pracy było sporo. Każdy przedszkolak wykonał zadanie z pełnym zaangażowaniem, zdobywając nowe umiejętności plastyczne.

NOWY PROJEKTOR MULTIMEDIALNY HEFALUMPKÓW
NOWY PROJEKTOR MULTIMEDIALNY HEFALUMPKÓW
listopad 2021

Na Hefalumpki czekała wspaniała niespodzianka – w ich sali pojawił się nowy projektor multimedialny z nowoczesnym głośnikiem. Następnego dnia po zamontowaniu tego urządzenia dzieci przetestowały jak ono działa. Przedszkolacy wybrali swoje ulubione bajki i mogli poczuć się jak w prawdziwym kinie!

Zachęcamy rodziców do przesyłania bajek czytanych razem z dziećmi.

MAGICZNY DYWAN
MAGICZNY DYWAN
listopad 2021

Magiczny dywan jest to interaktywna pomoc dydaktyczna przeznaczona do zabaw ruchowych oraz różnego rodzaju gier edukacyjnych i ćwiczeń dla dzieci w przedszkolu. Zapewnia zabawę połączoną z nauką, wpływa na pozytywny rozwój dużej motoryki, koordynacji wzrokowej, ruchowej, spostrzegawczość oraz szybkość reakcji. Hefalumpki bardzo chętnie korzystają z tej innowacji multimedialnej i czerpią radość z zabawy.

LUSTERECZKO
LUSTERECZKO
listopad 2021

„Lustereczko, lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na świecie?”

Wkraczając w świat bajek i baśni, Hefalumpki przygotowały pracę plastyczną pt. „Lustereczko”. Samodzielnie odrysowały wzór z szablonu, wycięły, przykleiły płytę i ozdobiły pięknymi rysunkami. Nasze lustereczko służy nie tylko do zabawy, ale i nauki. Wykorzystując lustereczko dzieci wykonywały zadania logopedyczne i usprawniały narząd mowy. Wykonana praca bardzo podobała się przedszkolakom.

MOJA OJCZYZNA POLSKA
MOJA OJCZYZNA POLSKA
listopad 2021

Hefalumpki przy okazji świąt patriotycznych odświeżają swoją wiedzę nt. Polski. Przedszkolacy utrwalają symbole kraju, stolicę, hymn oraz postawę jaką należy przyjąć podczas jego śpiewania. Na dzieci czekały zadania, które nie tylko doskonaliły współpracę w grupach, ale pozwalały nabyć nowe umiejętności. Jednym z nich było przyporządkowanie regionalnych przysmaków do miasta z którego dany produkt się wywodzi. Hefalumpki z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych.

WYMIANA POCZTÓWKOWA
WYMIANA POCZTÓWKOWA
listopad 2021

Hefalumpki po raz kolejny wzięły udział w wymianie pocztówkowej z przedszkolami ze wszystkich województw Polski. Każde dziecko przyniosło widokówkę i znaczek. Zanim wysłaliśmy pocztówki było je trzeba najpierw przygotować. Każdy przedszkolak samodzielnie przyklejał znaczek i ozdobił kartkę kolorowymi rysunkami. Podczas wycieczki na pocztę Hefalumpki wysłały widokówki. Efekt końcowy był przepiękny a przedszkola i szkoły, które otrzymały pocztówki z Gostynia napisały, iż są zachwycone. Z każdym kolejnym dniem otrzymywaliśmy kolejne kartki od placówek, do których my je wysłaliśmy a nasze przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem je oglądały i słuchały, które miasto nas pozdrawia. Podsumowaniem naszych działań było stworzenie mapy Polski, na której umieściliśmy otrzymane pocztówki, zgodnie z lokalizacją miast. 

WYJŚCIE DO DOMU SENIORA – POZNAJEMY ZAWÓD FIZJOTERAPEUTA
WYJŚCIE DO DOMU SENIORA – POZNAJEMY ZAWÓD FIZJOTERAPEUTA
listopad 2021

Jesienny deszczyk nie straszny Hefalumpkom, gdy mamy w przedszkolu piękne, kolorowe parasolki! Przedszkolacy wyruszyli na krótki spacer, bowiem do naszym sąsiadów – do Dziennego Domu „Senior+”, aby poznać pracę fizjoterapeuty w ramach Wewnątrzprzedszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego. Dzieci miały przyjemność poćwiczyć wraz z seniorami oraz poznać pomieszczenia do ćwiczeń. Siłownia szczególnie przypadła Hefalumpkom do gustu. Nasze dzieci wiedzą, iż ruch to zdrowie i ważna jest codzienna aktywność, dlatego praca fizjoterapeuty bardzo im się spodobała.

DZIEŃ TOLERANCJI
DZIEŃ TOLERANCJI
październik 2021

29 października Hefalumpki w ramach zajęć dydaktycznych obchodziły Dzień Tolerancji pod nazwą „Inny - nie znaczy gorszy” we współpracy z Urzędem Miejskim w Gostyniu. Głównym celem było kształtowanie u wychowanków empatii, serdeczności i otwarcia na problemy niepełnosprawnych. Na dzieci czekało sporo ciekawych zadań: uczestniczyły w zabawach ruchowych, oglądały ilustracje, przeglądały się w lusterku, oglądały inscenizację nauczyciela do opowiadania Doroty Niewoli oraz malowały farbami swój portret. Dzieci przekonały się, iż każdy z nas jest inny, jednak równie ważny i piękny!

WARSZTATY KULINARNE HEFALUMPKÓW
WARSZTATY KULINARNE HEFALUMPKÓW
październik 2021

27 października odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty kulinarne z rodzicami dzieci z grupy „Hefalumpki”. Tego wieczoru liczyła się współpraca, wzajemna pomoc i cierpliwość. Uczestnicy spotkania przygotowali pyszne pizzerinki z warzywami oraz owocowe jeżyki. Dzieci chętnie pomagały i uczestniczyły we wszystkich czynnościach – formowały ciasto na mini pizzę, kroiły i nakładały swoje ulubione dodatki oraz przygotowywały jeżyki z gruszek i winogron. Po zakończonej pracy nastąpił oczywiście czas na degustację. Było miło i smacznie!

WYJAZD DO WETERYNARZA – POZNAJEMY ZAWÓD
WYJAZD DO WETERYNARZA – POZNAJEMY ZAWÓD
październik 2021

Hefalumpki w ramach realizacji Wewnątrzprzedszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego poznały zawód weterynarz. 25 października dzięki uprzejmości taty Marianki dzieci zostały zawiezione autobusem do Gabinetu Weterynaryjnego dla psów i kotów NovaVet. Dla dzieci była to ogromna atrakcja, bowiem spora część jechała pierwszy raz w życiu autobusem. Na miejscu czekały na dzieci bardzo miłe panie weterynarz, które opowiedziały Hefalumpkom jak wygląda ich codzienna praca, leczenie psów i kotów oraz niezbędne wyposażenie gabinetu. Wszystkie urządzenia i akcesoria bardzo zainteresowały dzieci, które słuchały z wielkim zaciekawieniem. To było bardzo cenne i niezapomniane spotkanie!

Bardzo dziękujemy tacie Marianki za organizację transportu autobusem w obydwie strony.

DZIEŃ KUNDELKA
DZIEŃ KUNDELKA
październik 2021

25 października swoje święto obchodzą pieski, bowiem świętujemy Dzień Kundelka. Na Hefalumpki czekały tego dnia specjalne zadania. Każde dziecko szukało drogi w labiryncie, liczyło pieski i zapisywało wynik, poprawiało pieska po śladzie i go kolorowało oraz rozwiązało sudoku, wycinając i przyklejając pieski w odpowiednie miejsca. Przedszkolacy otrzymali ordery przyjaciela kundelka, z których bardzo się ucieszyli.

WYJŚCIE DO URZĘDU POCZTOWEGO – POZNAJEMY INSTYTUCJĘ
WYJŚCIE DO URZĘDU POCZTOWEGO – POZNAJEMY INSTYTUCJĘ
październik 2021

22 października Hefalumpki poznały instytucję Urząd Pocztowy w ramach realizacji Wewnątrzprzedszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego. Dzieci miały okazję obejrzeć pomieszczenia, które na klientów poczty są niedostępne. Poznały historię funkcjonowania poczty, drogę listu i paczki, miejsce w którym pakuje się paczki oraz kasę i sejf, w których przechowuje się pieniądze. Największą atrakcją było dla dzieci obejrzenie pojazdu, który przewozi paczki, dlatego wszyscy chętnie pozowali do zdjęcia przed nim. Podczas wizyty na poczcie Hefalumpki wysłały pocztówki w ramach wymiany pocztówkowej z innymi przedszkolami oraz wysłały list do chorego chłopca w ramach akcji „Marzycielska Poczta”. Spotkanie było bardzo wartościowe i ciekawe.

POZNAJEMY LITERY WG ODIMIENNEJ METODY NAUKI CZYTANIA
POZNAJEMY LITERY WG ODIMIENNEJ METODY NAUKI CZYTANIA
październik 2021

Hefalumpki systematycznie uczą się i poznają kolejne litery alfabetu. W dniu poznania nowej literki dzieci, których imię rozpoczyna się na daną literkę otrzymują korony. Tego dnia poznajemy zapis graficzny litery i bogacimy słownictwo o słowa, które zaczynają się na daną literę. Nie przestajemy uczyć się również z pomocą wizytówek. Hefalumpki rozpoznają swoje imię pośród innych, szukają liter ze swojego imienia na ściance liter, porównują kształt poszczególnych liter. Również wewnętrzne strony krzeseł zostały wzbogacone imionami dzieci. Przedszkolacy z chęcią przystępują do wszystkich zadań i bardzo lubią się uczyć! 

KUBUSIOWA FOTOBUDKA
KUBUSIOWA FOTOBUDKA
październik 2021

Kubuś Puchatek to patron naszego przedszkola i przyjaciel dzieci. W tygodniu poświęconym temu miłemu misiowi, na Hefalumpki czekała kolejna atrakcja – Kubusiowa fotobudka. Każde dziecko mogło przekonać się jak wygląda, mając żółte ciałko w czerwonej koszulce. Wszystkie dzieci z radością pozowały do zdjęć. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy!

KUBUŚ PUCHATEK W ROZMIARZE XXL
KUBUŚ PUCHATEK W ROZMIARZE XXL
październik 2021

Na Hefalumpki czekała niespodzianka – Kubuś Puchatek w dużym rozmiarze, wielkości 16 kartek A4! Było to niezwykłe wyzwanie, ponieważ przedszkolacy samodzielnie malowali Kubusia farbami, wyklejali koszulkę czerwonymi liśćmi a tło niebieskimi fragmentami folii. Podczas takich zadań dzieci doskonalą umiejętność współpracy w grupie i wzajemnie sobie pomagają. Przedszkolacy przekonali się, iż razem można stworzyć coś pięknego i wyjątkowego, bo w grupie siła!

WIZYTA W KSIĘGARNI - POZNAJEMY ZAWÓD SPRZEDAWCA
WIZYTA W KSIĘGARNI - POZNAJEMY ZAWÓD SPRZEDAWCA
październik 2021

8 października Hefalumpki w swoich personalizowanych kamizelkach ruszyły ulicami Gostynia, aby dotrzeć na ul. Kolejową do księgarni. Tam na dzieci czekało miło spotkanie, dotyczące zawodu sprzedawca, który dzieci poznały w ramach realizacji Wewnątrzprzedszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego. Przedszkolacy dowiedzieli się czym zajmuje się sprzedawca, co należy do jego obowiązków, jaki jest asortyment księgarni i dlaczego warto do niej przychodzić. Hefalumpki otrzymały sporo upominków i z ogromną radością wróciły do przedszkola!

ROBIMY SOKI JABŁKOWY I MARCHEWKOWY
ROBIMY SOKI JABŁKOWY I MARCHEWKOWY
październik 2021

W tygodniu poświęconym darom jesieni z ogrodu i sadu, Hefalumpki przygotowały pyszny, zdrowy sok. Dzieci poznały sposób działania sokowirówki, samodzielnie ją obsługiwały oraz porównywały zawartość soku w owocach i warzywach. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do zadania i próbowały zdrowego soku. Praktyczne zajęcia na długo zapadają w pamięci dzieci, bowiem uczą się one przez doświadczenie. Hefalumpki przekonały się również, iż sok może być słodki tylko i wyłącznie z owoców, bez dodawania cukru. Było smacznie i wesoło!

JESIENNA ŚCIEŻKA SENSORYCZNA
JESIENNA ŚCIEŻKA SENSORYCZNA
październik 2021

Hefalumpki miały okazję bosymi stopami poznać różne struktury, które są darami lasu, parku i pola. Jesienna ścieżka pięknie pachniała, co dodatkowo zachęcało do jej przemierzania. Ścieżki sensoryczne są wspaniałymi zabawami, które stymulują receptory znajdujące się w stopach, pobudzają również zmysły i umożliwiają ocenę różnych struktur za pomocą dotyku. Wszystkie przedszkolaki z chęcią pokonywały ścieżkę i przy okazji wspaniale się bawiły!

JESIENNE LIŚCIE
JESIENNE LIŚCIE
wrzesień 2021

Jesień obfituje w wiele pięknych barw. Kolorowe liście cieszą i ozdabiają drzewa oraz jego okolice. Hefalumpki wykorzystując słoneczne, jesienne dni pozbierały liście podczas spaceru. Na zajęciach plastycznych wykorzystały je do wykonania wiewiórki, która siedziała na stosie liści a jej ogon zdobiły kolory jesieni. Szukanie kolorowych liści oraz zadania z ich wykorzystaniem bardzo zaciekawiły dzieci i sprawiły im sporo radości.

DZIEŃ CHŁOPAKA
DZIEŃ CHŁOPAKA
wrzesień 2021

Do grupy Hefalumpki uczęszcza 8 wspaniałych chłopców, którzy 30 września obchodzili swoje święto – Dzień Chłopaka. Tego dnia dziewczynki pamiętały o swoich kolegach i złożyły życzenia oraz wręczyły upominki. Każdy z nich podkreślał wyjątkowość naszych dzieci – odznaka z napisem „Super chłopak” oraz personalizowane dyplomy wyliczające ich zalety. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. To był bardzo miły i wesoły dzień. 

KOLOROWE ROWERY
KOLOROWE ROWERY
wrzesień 2021

Omawiając tematykę dbania o środowisko, Hefalumpki przygotowały pracę plastyczną pt. „Rower” metodą wyklejanie plasteliną. Zadania z ciastoliną i plasteliną są wspaniałym ćwiczeniem usprawniającym dłonie i sprawność manualną. Przedszkolacy wiedzą, iż jazda rowerem sprawia, że dbamy o naszą planetę. Każda praca wyróżnia się wśród innych i podkreśla rozwój umiejętności dzieci.

ŚCIEŻKI SENSORYCZNE
ŚCIEŻKI SENSORYCZNE
wrzesień 2021

Hefalumpki na zajęciach gimnastycznych bardzo chętnie korzystają ze ścieżki sensorycznej. Dzieci za pomocą zmysłu dotyku określały właściwości dotykanych elementów. Każdy przedszkolak wskazywał, która struktura była dla niego najprzyjemniejsza. Ścieżka sensoryczna rozwija: motorykę dużą, równowagę i koordynację ruchową, stymuluje receptory znajdujące się w stopach i dłoniach, wrażenia dotykowe oraz jest wspaniałą zabawą!

WESOŁE MUCHOMORKI
WESOŁE MUCHOMORKI
wrzesień 2021

Hefalumpki po raz kolejny mogły wykazać się umiejętnościami plastycznymi i przygotowały pracę pt. „Muchomorek” w tygodniu poświęconym jesieni. Dzieci ćwiczyły umiejętność odrysowywania z szablonu, wycinania, przyklejania elementów oraz formowania kulek z chusteczek higienicznych. Każdy przedszkolak z zaangażowaniem przystąpił do zadania. Wszystkie prace są piękne i niepowtarzalne!

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
wrzesień 2021

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Na Hefalumpki czekały tego dnia niespodzianki – kolorowe medale, słodkie „hipopotamy”, lizaki oraz zabawa w fotobudkę. Dzieci z chęcią pozowały do zdjęć ze swoimi ulubionymi kolegami. Nie brakowało uśmiechu i dobrej zabawy! Po południu dzieci miały okazję udać się do gostyńskiego kina na bajkę pt. „Psi Patrol”. Wspólne wyjście z innymi dziećmi dostarczyło przedszkolakom niezapomnianych przeżyć i wiele radości! To był bardzo przyjemny dzień!

ODIMIENNA METODA NAUKI CZYTANIA I. MAJCHRZAK
ODIMIENNA METODA NAUKI CZYTANIA I. MAJCHRZAK
wrzesień 2021

Hefalumpki rozpoczęły swoją przygodę z literkami. Dzieci poznały odimienną metodę nauki czytania I. Majchrzak, której założeniem jest na początkowym etapie dokładne poznanie zapisu własnego imienia. Przedszkolacy zobaczyli jak wygląda zapis ich imienia literami pisanymi, wskazywali czym charakteryzuje się każda litera oraz przeliczali ich ilość. Inną zabawą było rozpoznawanie swoich wizytówek i innych dzieci. Każdy Hefalumpek otrzymał również kopertę z literkami i samodzielnie układał z nich swoje imię. Dzieciom bardzo spodobała się zaproponowana metoda, z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w zabawach i stwierdziły, że czekają na ciąg dalszy. 

ZNAMY ZASADY RUCHU DROGOWEGO
ZNAMY ZASADY RUCHU DROGOWEGO
wrzesień 2021

Trzeci tydzień września Hefalumpki poświęciły nauce zasad ruchu drogowego. Dzieci utrwaliły numery alarmowe, uczyły się jak powinna wyglądać rozmowa telefoniczna, poznały znaki drogowe, utrwaliły kolory i ich znaczenie na sygnalizatorze świetlnym. Podsumowaniem zdobytej wiedzy teoretycznej była wycieczka na pobliskie skrzyżowanie. Hefalumpki w swoich pięknych kamizelkach przechodziły przez pasy, pamiętając o wszystkich poznanych zasadach bezpieczeństwa. Dzieci poradziły sobie wspaniale!

NASZE PRACE PLASTYCZNE
NASZE PRACE PLASTYCZNE
wrzesień 2021

Hefalumpki to już 5,6-latki, zatem i ich prace plastyczne są coraz bardziej precyzyjne i estetyczne, ale i bardziej wymagające. Na każdym zajęciu plastycznym dzieci poznają nowe techniki, rozwijają sprawność manualną oraz nawzajem sobie pomagają. W pierwszych tygodniach września dzieci ćwiczyły rysowanie, malowanie farbami, wyklejanie papierem, wyklejanie kulkami z bibuły, wyklejanie wstążkami. Każda z prac jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

RUCH TO ZDROWIE!
RUCH TO ZDROWIE!
wrzesień 2021

Hefalumpki uwielbiają ruch i dobrą zabawę. Podczas zajęć gimnastycznych dzieci ćwiczą samodzielność - przebierają się w strój sportowy. Każde zajęcia rozpoczyna rozgrzewka, podczas które dzieci wykonują serię ćwiczeń. Poszczególne zajęcia różnią się od siebie rodzajami ćwiczeń i rekwizytów. Hefalumpki szczególnie uwielbiają przechodzenie przez tunel – testowały go czworakując przodem i tyłem. Radości zawsze jest przy tym sporo! 

KODEKS PRZEDSZKOLAKA
KODEKS PRZEDSZKOLAKA
wrzesień 2021

Kodeks przedszkolaka to zbiór zasad, które obowiązują w grupie. Wraz z wychowawcą dzieci omówiły zasady panujące w grupie „Hefalumpki”. Dzięki obrazkowej formie dzieci przypomniały sobie najważniejsze zasady i reguły. Szczególnie ważnymi punktami kodeksu jest: mówienie magicznych słów, pomaganie innym, dbanie o swoje książki, próbowanie nowych potraw, słuchanie pani, podnoszenie ręki gdy dziecko chce coś powiedzieć, dbanie o zabawki i wspólne mienie. Oczywiście każdy kodeks wymaga akceptacji a więc i Hefalumpki zatwierdziły go podpisując się lub odciskając palec. Kodeks przedszkolaka jest powieszony w bardzo ważnym miejscu w naszej sali, aby był widoczny i abyśmy mogli do niego wracać zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

PRACE W OGRODZIE WARZYWNYM
PRACE W OGRODZIE WARZYWNYM
wrzesień 2021

Po wakacyjnej przerwie Hefalumpki udały się do ogródków warzywnych. Utrwaliły wiedzę nt. siania i sadzenia warzyw oraz ich wspaniałego wpływu na zdrowie. Dzieci wyrywały w ogrodzie chwasty oraz grabiły ziemię. Następnie przyszedł czas na nasze zbiory: Hefalumpki wyrywały marchewki, które później z chęcią zjadły. Każdego dnia zachęcamy dzieci do próbowania nowych potraw. Bardzo cennym źródłem witamin są surowe warzywa, szczególnie ekologiczne z własnego ogródka, dlatego takie przekąski często goszczą w naszym przedszkolu!

ZABAWY NA PLACU ZABAW
ZABAWY NA PLACU ZABAW
wrzesień 2021

Korzystając z prawdopodobnie ostatnich słonecznych dni, Hefalumpki chętnie bawią się na placu zabaw i aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Na placu zabaw czeka na dzieci mnóstwo atrakcji: zjeżdżalnie, drewniane domki, huśtawki, bujaki. Dzieci z wielką radością korzystają z dostępnych atrakcji i wspaniale się bawią, co widać na zdjęciach. Wspólne zabawy w ogrodzie przedszkolnym to doskonała okazja do nawiązywania relacji koleżeńskich, aktywność fizyczna i rozwijanie motoryki dużej.

KALENDARZ URODZIN
KALENDARZ URODZIN
wrzesień 2021

Urodziny to bardzo ważne święto dla każdego przedszkolaka, dlatego dzieci z grupy „Hefalumpki” jak co roku stworzyły z ciocią kalendarz urodzin, który będzie przypominał czyje urodzinki się zbliżają. W ostatni piątek każdego miesiąca będziemy wspólnie świętowali i pielęgnowali tradycje urodzin. Wszystkie dzieci bardzo chętnie pozowały do zdjęć i z dumą chwaliły się efektem końcowym.

WITAMY PO WAKACJACH!
WITAMY PO WAKACJACH!
wrzesień 2021

Hefalumpki z wielką radością powróciły do przedszkola. W ich dawnej sali czekały na dzieci nowe zabawki. Przedszkolacy w czasie zabawy swobodnej chętnie bawią się z innymi dziećmi, ucząc się współpracy w zespole i rozwijając relacje społeczne. Hefalumpki najczęściej bawią się: klockami, torem, słomkami, autami, kucykami, ciastoliną oraz bardzo chętnie odrysowują za pomocą szablonów, co jest wspaniałym ćwiczeniem manualnym!